- no - tijd geleden, hebben gedaan en wel op de volgende wijze, enz Deze "langhe wile" zal meer dan 100 jaar geweest zijn; in 1156 werd reeds het klooster Bethlehem binnen de Schouwse ringdijk gesticht 10) Uit de verdere tekst van het charter en het feit, dat de graaf bij deze bedijking betrokken was, blijkt, dat we niet met een plaatselijke bekading te doen hadden, maar met een ringdijk. Deze Schouwse ringdijk begon dus vol gens deze oorkonde dicht bij Burgh. Hier zal hij aange sloten zijn op de Hoge Burcht. Het traject van de Meel dijk was dus het eerste stuk van de ringdijk van Schou wen. Met deze dijk werd dus het stuk van de Scelveringhe tussen Haamstede en de Meeldijk afgesloten en verloor Haamstede zijn open verbinding met de OosterscheldeHet kleigebied van Burgh, Westland en Clauskinderenkerke dat oorspronkelijk veel verder naar het zuiden doorliep, viel dus buiten het bedijkingsproject van de vijf zesde- delen. Deze laatsten gingen samen de polder Schouwen vor men. Waarom dit zo gebeurd is, is niet duidelijk. Ver moedelijk voelden de bewoners van het Burghse gebied zich voldoende beveiligd door de duinen, die vroeger veel verder in zuid-oostelijke richting langs de Oosterschelde doorliepen. Toen ook dit westelijke zesdedeel door een dijk werd beveiligd, sloot deze bij het vroegere Burgh- sluis aan op de zuiddijk van de vijf zesdedelen. Het dijkstuk Burgh-Burghsluis van de Schouwse ringdijk ver loor toen dus zijn zeewerende funktie, hij werd een Mid- deldijk, later verbasterd tot Meeldijk. Doordat de pol der Burgh en Westland sterk bedreigd werd door de zee en Clauskinderenkerke geheel verloren ging, zal de Meeldijk nog wel eens als inlaagdijk voor de polder Schouwen heb ben gefunktioneerd. Hij werd daarom goed onderhouden en verschillende keren opgehoogd. Het charter van 1291 handelt duidelijk over een bedij king van een door de zee bedreigd gebied. In dit beeld past niet het gedeelte van de polder Schouwen tussen Haamstede en Renesse, dat reeds voldoende werd beveiligd door het hoger gelegen duinzandgebied. Ook wanneer de Scelveringhe gelopen zou hebben tussen de Hoge- en de Lage Zoom, zou men hier toch niet langs deze kreek een

Stad en lande | 1982 | | pagina 10