- Ill - dijk hebben gelegd. Men was in de 12e eeuw, toen overal ringdijken werden gelegd, reeds heel wel in staat dammen in kreken van dergelijke grootte te leggen. Een dam bij Haamstede of Burgh en een bij Renesse was voldoende ge weest om overlast van zeewater vanuit de Scelveringhe kwijt te zijn. De eerste dam is inderdaad gelegd, de tweede was niet nodig omdat de Scelveringhe niet heeft doorgelopen tot in de Grevelingen. Wel werd een andere kreek, die meer oostwaarts dicht bij Scharendijke dit gebied vanuit de Grevelingen binnenkwam, afgedamd. Dit was de Gravelinghen niet, zoals Van Rummelen schrijft de "Helcherzee" Uit het charter van 1291 is trouwens ook niet op te ma ken, dat het duinzandgebied betrokken was bij de schei ding tussen de zesdedelen. Fokker wees er reeds op dat het zeer de vraag is, of de Bannen eertijds wel behoord hebben tot het zesdedeel bewesten de Scelveringhe. Hij acht het mogelijk dat ze als lenen van de aanzienlijke heren van Haamstede en Renesse altijd als afzonderlijke delen zijn beschouwd. Wanneer dit waar is, dan heeft de scheiding alleen betrekking gehad op de kleigebieden aan weerszijden van de huidige Meeldijk en hoeft dus ook uit historisch oogpunt de Scelveringhe niet verder gelopen te hebben dan tot Haamstede. Vlam en Van Rummelen zijn dan meteen vrijgesteld van het zoeken naar noodop lossingen om toch maar een grens "de Scelveringhe" tus sen Haamstede en Renesse te laten lopen. Tenslotte nog een opmerking over de naam van de kreek. Alhoewel er toch weinig twijfel over bestaat dat de kreekbedding van Burghsluis tot voorbij Haamstede de in het charter van 1291 genoemde Scelveringhe is, wordt de ze naam in dit gebied nergens gebruikt als aanduiding van percelen, bevangen of wegen. Hij is blijkbaar al zeer lang uit de volksmond verdwenen. Wel komt de naam (H)amer hier voor en wordt de naam Haamstede wel in ver band gebracht met deze (H)amer. Merkwaardig is ook de analogie in de naamgeving tussen de Scelveringhe en de Gravelinghe. Beide namen lijken afgeleid te zijn van de zeegaten, van waaruit ze het land binnendrongen, de Scel veringhe vanuit de Schelde en de Gravelinghe vanuit de Grevelingen. S.F. Kuipers

Stad en lande | 1982 | | pagina 11