- 121 - behoud en de bevordering van natuur- en stadsschoon en de instandhouding van klederdrachten". De eenvoudige smaakvolle boerenwoningen, afgedekt met een rieten- of roodpannendakmooi contrasterend tegen het groen van de omgeving, verdwijnen meer en meer, om plaats te maken voor de smakeloze nieuwerwetse huizen, opgesmukt met veelkleurige tegels, schreeuwend gekleurd glas, grote ruiten en ander opschik en gedekt met haast kleurloze pan nen, die niet of slecht afsteken bij de omgeving. De kunstgrepen, waarvan de architecten in de steden de vorige eeuw gebruik maakten om voor weinig geld een effekt- volle woning te kunnen bouwen, worden meer en meer overge nomen door de dorpstimmerlui, die ook in stadstrant gaan werken. In hun onwetendheid maken ze de nieuwe stadswonin gen met veel ornamentwerkenz. na. Eigenlijk is die wan smaak reeds doorgedrongen tot in de afgelegen uithoeken van Zeeland. Dakgootconsoles, die reliëf gaven aan de daklijst, maken plaats voor de stadskroonlijstDe aardige groenwitte lui ken worden vervangen door blinden, in de woning zelve aan gebracht. In plaats van de bomen voor de woningen om de felle zonnestralen te weren, zijn jalouzieën gekomen, die in de regel geel geschilderd, het aanzien van de platte landswoningen moeten benadelen. De Zeeuwse plattelandsbewoner, in het bijzonder de Walcher- se, had gevoel voor kleuren. De dorpsstraten met hun kleur rijke huizen zijn er het bewijs van. Dat de stadsbewoner daarin minder thuis is, bewijzen ons de gepleisterde grauwe of grijze stadshuizen met bruin of geel houtwerk. Ook dit aapt de plattelandsbewoner na. Wie nog zijn oude mooie kleuren gebruikt wordt beschouwd niet met zijn tijd mee te gaan. In de ongerepte dorpen kan men duidelijk constateren, dat de woningen van de "dragers van de cultuur", predikant, onderwijzer, enz. lang niet zo goed kleuren bij de omge ving als de ouderwetse dorpshuizen. Ze zijn daarin onver anderlijk dissonanten. De timmerlieden hebben vooral de woningbouw in handen, hoewel ze natuurlijk rekening moeten houden met de wensen van hun klanten. En die timmerlieden die zich zo vooruit-

Stad en lande | 1982 | | pagina 25