- 122 - strevend noemen, zijn dat allesbehalve. Ze zijn met hun begrippen een halve eeuw ten achter, want er is reeds lang een reactie in de architectuur. De moderne architectuur wil eenheid, waarheid. Geen ware architect zal nog zijn stenen bepleisteren en daarop voegen krassen om het op natuursteen te doen lijken. Evenmin zal hij ter verfraai ing van een huis een schijntop aanvoeren. De oude boerde rijen, zoals die tot voor kort werden gebouwd, komen het meest overeen met de moderne architectuur. De werkelijk moderne plattelandswoningen, zoals de archi tect De Bazel ze zo goed weet te bouwen, hebben alle, evenals de oude hoge rieten of rode pannen daken, kleine ruitjes, luiken aan de buitenzijdeTegeltjes en schreeu wend gekleurd glas zal men er niet aan vinden. Natuurlijk zal het nog geruime tijd duren eer de timmer lieden en ook het publiek doordrongen zullen zijn van de geest van de moderne architectuur. Dit zal langzaam gaan en het houden van lezingen is hiertoe de enige weg. De bond "Heemschut" stelt zich ten doel het tegengaan van verdere ontsiering. Op Walcheren is het "Nehalennia" die voor het natuurschoon van Walcheren waakt. Reeds twee maal gaf deze vereniging rijk geïllustreerde circulaires inzake woningbouw en de afbraak van verschillende monumentale gebouwen. De Nederlanders zijn van een tamelijk nuchtere prozaïsche natuur. Het grote publiek is het dan ook niet recht dui delijk wat "Heemschut" en "Nehalennia" eigenlijk willen. Men meent dat deze verenigingen alleen het oude willen, dat ze willen terugkeren tot de middeleeuwse toestanden. (wordt voortgezet) LEZING Lezing voor het Zeeuws Coördinatieorgaan door de heer Bleyenberg, werkzaam bij het Centrum voor Energiebespa ring, op donderdag 13 mei te 19.30 uur. In slot Ostende, Singelstraat 5 te Goes. Over: Windenergie en de gevolgen voor natuur en land schap. Tevens wordt die avond afscheid genomen van Chris Kalden als coördinator van de stichting.

Stad en lande | 1982 | | pagina 26