- 105 - stroom zijn. Naar het noorden verbreedde hij zich tot een estuarium, terwijl hij ten zuiden van Haamstede via het huidige Burghsluis in de Oosterschelde uitkwam, die vroeger veel zuidelijker lag dan tegenwoordig. Omdat in het charter over de bedijking van de vijf zesdedelen ge sproken wordt, zal Des Tombes, en in navolging van hem ook Beekman, langs de oostelijke oever van deze Scelve ringhe een dijk getekend hebben op zijn reconstructie kaarten. Fokker deed dit niet. Latere onderzoekers kregen moeite met de bovenomschreven opvatting omtrent de Scelveringhe, met name wat betreft het gedeelte ten noorden van Haamstede tot voorbij Re- nesse. Vlam D trof bij haar onderzoek naar de al of niet aanwezigheid van veen beneden 3 meter beneden maai veld, in dit traject overal veen aan. Een belangrijke kreek, waarvoor de Scelveringhe gehouden werd door de historici, zou toch wel tot minstens op deze diepte het veen hebben weggeruimd en een insnijding hebben gemaakt tot in de onderliggende zgn. "oude zeeklei". Zij meende daarom dat de Scelveringhe geen kreek was, maar een grens tussen het duinzandgebied en het kleigebied van de pol der Schouwen die gemarkeerd was door percelen, omringd door zandwallen. Deze heten op Voorne "schelveringh" en op Goeree schurvelingh"Ook bij de opname van de geo logische kaart werden geen resten van een diep in de on dergrond ingesneden belangrijke kreek gevonden tussen de Hoge- en de Lage zoom In de toelichting op deze kaart wordt daarom verondersteld dat deze "schelveringe" wel een zeer ondiepe geul moet zijn geweest, meer een groten deels veenhoudende depressie tussen het duinzandgebied en de polder Schouwen. Deze onderzoekers gaan er dus, evenals de oudere, van uit dat er van Haamstede tot de Grevelingen een grens geweest moet zijn die de naam Scelveringhe droeg. In het volgen de zal worden getracht aan te tonen dat er in dit traject geen grens met deze naam is geweest. Wel was er een grens- kreek de Scelveringhe die van de Oosterschelde naar Haam stede liep, doch vervolgens een andere loop had dan ge noemde schrijvers veronderstelden. Inderdaad is het juist, dat tussen Haamstede en Renesse niets terug te vinden is dat wijst od een vroegere be-

Stad en lande | 1982 | | pagina 5