- 106 - langrijke kreek. Ook de bodemkaart en de topografi sche kaart duiden hier niet op. Er ligt hier geen kreek bedding of een duidelijke kreekrug, evenmin een diep in de ondergrond ingesneden geul en er is ook geen in de richting van een kreekbedding of een kreekrug verlopende percelering. De percelen lopen daarentegen vanuit de Hoge Zoom als een strokenverkaveling dwars over de ver onderstelde kreek en over de Lage Zoom tot in het poel kleigebied van de polder Schouwen. Aanduidingen van dij ken zijn hier noch in het bodemkundige patroon noch in veldnamen gevonden. Bij de andere grenzen tussen de zesdedelen van Schouwen was dit geheel anders. Deze wer den ook gevormd door kreken, maar deze waren vóór 1953 nog goed in het landschap terug te vinden als lager ge legen kreekbeddingen of kreekruggen en veelal ook her kenbaar aan de langgerekte perceelsvormenTussen de zesdedelen Haamstede en Brijdorpe was dit de Gravelinghe, die vanuit de noordkust van Schouwen via de Kuyersdam en Serooskerke tot in het Prunjegebied doorliep. De zesde- delen Brijdorpe en Kerkwerve waren gescheiden door een grote kreek die stroomde vanaf Duivendijke via Nieuwer- kerke (Schutje) zuid-westwaarts totdat hij doodliep in het toen nog hooggelegen veengebied van centraal Schouwen. Van deze kreek is geen naam overgeleverd. Sommige auteurs hebben deze kreek de naam Duvenee gegeven. De grenskreek tussen de zesdedelen Kerkwerve en Quael- of Poortambacht van Zierikzee was de Mosselee. Aan de zuidkant hadden de ze zesdedelen geen kreek als natuurlijke grens, maar wel het ontoegankelijke veengebied van Midden Schouwen. Het is uit bodemkundig en historisch onderzoek waarschijn lijk geworden dat genoemde grenskreken tussen de zesde- delen ontstaan zijn bij de geweldige stormvloed van 1014 De opdeling van Schouwen in zesdedelen en de afgren zing ervan zullen dus na deze datum zijn geschied. Wanneer men nu op zoek gaat naar de ligging van de Scel- veringhe, dan ligt het voor de hand te zoeken naar een kreek, die gelijkenis vertoont met de andere grenskreken, dus een kreek met langgerekte percelen, waarvan delen nog lang als laagte in het land zichtbaar waren. Een der gelijke kreek is inderdaad in de omgeving van Burgh en Haamstede aanwezig. Vlak langs de Meeldijk, ten westen

Stad en lande | 1982 | | pagina 6