- 108 - ervan, liggen een aantal wat lager gelegen percelen met duidelijk zichtbare langgerekte vormen. Tussen Burgh en het Sluispad bij Haamstede lagen ook enkele smalle, lang gerekte percelen Hier zijn de veldnamen Dee (twee keer), Vievertjes en Grote vievertjes, Lopend water en Biezenwei genoteerd door de werkgroep van "Stad en Lande" die veldnamen op Schouwen verzamelt De heer W. Boot Wz., secretaris en ontvanger van de polder Burgh en West- land, heeft hier in het begin van deze eeuw ook reeds lage geulen waargenomen Hij beschrijft deze als volgt: "Ten zuidwesten van Haamstede is de oude richting (van de stroom) zeer goed waar te nemen en gaat vandaar in zuide lijke richting oost van de Kloosterweg en langs Lelien- daal naar de plaats waar thans de molen van Burgh staat en zal dan ten zuiden van dien molen den tegenwoordige weg hebben doorsneden ongeveer waar nu de Meeldijk begint, en vandaar doorgelopen hebben ten westen van en evenwij dig aan dien dijk tot Oud-Burghsluisoveral zijn daar nog sporen te vinden" Dit traject komt ongeveer overeen met de op de topogra fische kaart zichtbare langgerekte smalle percelen met typische waternamen. Ook iets ten noorden van Haamstede, 200 a 300 m bezuiden de Lage Zoom vond Boot sporen van een geul. Blijkbaar liep de kreekbedding nog door tot voorbij Haamstede. De beschreven stukken kreekbedding liggen ook ongeveer in het traject van een op de geolo gische kaart van Schouwen aangegeven diep in de onder grond ingesneden geul uit de transgressieperiode van 900-1200 na Chr. Deze geul is voorbij Haamstede ten wes ten van de Hoge Zoomweg in de Westeren- en zelfs tot in de Oosterenban doorgedrongen. Op deze dichtgeslibde kreek liggen het dorp Haamstede en het kasteel De geologi sche kaart maakt geen verschil tussen kreekrug en kreek bedding. Dorp en kasteel kunnen dus best op een kreekrug liggen, terwijl de in het veld gevonden kreekbedding een laatste stroombedding van deze geul kan zijn of een tij dens de stormramp van 1014 nieuw gevormde inbraakgeul langs de kreekrug. Bij de kreek tussen Burghsluis en Haamstede lijkt het laatste het geval te zijn. Deze kreek bedding nu is waarschijnlijk de in het charter van 1291 genoemde ScelveringheHij liep dus vanuit de Ooster-

Stad en lande | 1982 | | pagina 8