- 109 - schelde tot even voorbij Haamstede. Hij kan ook heel goed veel verder doorgelopen hebben, maar dat is in het veld niet meer vast te stellen omdat alles hier overstoven is met duinzand. Toen de mens zich na de ramp van 1014 begon te verweren tegen de zee, zal in Haamstede een dam zijn gelegd in deze kreek. Dit doet althans de oude straatnaam "Dam" in het centrum van Haamstede vermoeden. Om het ten oosten van het dorp gelegen zesdedeel Haamstede tegen het zee water te beschermen kan men toen ook reeds heel goed een kade hebben gelegd langs de oostelijke oever van de ScelveringheBij de Gravelinghe is dit ook gebeurd De conclusie van hetgeen in bovenstaande naar voren is gebracht moet zijn, dat de Scelveringhe niet, zoals Des Tombes, Fokker en Beekman schrijven, gelopen heeft tus sen de Hoge- en de Lage Zoomweg en ook niet voorbij Re- nesse in de Grevelingen uitkwam. Ook de bewering van Des Tombes dat de Scelveringhe een belangrijke verkeers weg geweest zou zijn van Holland naar Brabant en Vlaan deren en dat de kastelen van Haamstede, Burgh, Renesse en Noordwelle deze route moesten beveiligen, kan in het licht van bovenstaande niet juist zijn. Net als de ande re grenskreken tussen de zesdedelen van Schouwen was de Scelveringhe een inbraakkreek vanuit een van de grote stroomgaten aan weerszijden van Schouwen, die meer land inwaarts doorliep en waarvan de resten in de vorm van kreekbeddingen en langgerekte percelen nog lang zicht baar waren. De in bovenstaande ontwikkelde visie omtrent de ligging van de Scelveringhe is niet in tegenspraak met het char ter van 1291. Het betreffende deel van de tekst luidt als volgt: "Voert segghen wi, dat di viif sestendele van Scouden binnen der Scelveringhen van Borch ane sullen vaen, ende diken horen diic also als sine ghediket hebben hier voer- maels over langhe wile, in deser maniren, dat wi nemen daer toe in eiken viiften sestendele enen man etc". In het tegenwoordige Nederlands zou dit kunnen luiden als volgt: Voorts zeggen wij, dat de vijf zesdedelen bin nen de Scelveringhe ongeveer vanaf Burgh zullen beginnen hun dijken te maken zoals zij dat voorheen, een lange

Stad en lande | 1982 | | pagina 9