- 146 - vreemdeling kunnen aanbieden". Het is een goede gedachte geweest dit gidsje opnieuw te laten verschijnen. Naast waardering voor het initiatief willen we enkele kri tische kanttekeningen plaatsen. Allereerst is het jammer dat niet voor een precieze facsimilé-herdruk is gekozen, maar dat wijzigingen zijn aangebracht, die storend werken. Zo is bij de herdruk de oorspronkelijke uitgever: de Ver- eeniging tot bevordering van het Vreemdelingen-verkeer te Zierikzee niet meer vermeld. Het weglaten van de oorspron kelijke prijs -25 cent- zal wel uit commercieel oogpunt zijn geschied. Ook de drukkerij: De Mooij en Mommaas te Zierikzee werd niet meer opgenomen. Op de titelpagina van de herdruk staat: Zierikzee, 28 ju ni 1881. Hiermee wordt de suggestie gewekt dat dit de da tum van verschijning zou zijn. Wat is echter het geval? Op de originele titelpagina staat: "Copierecht verzekerd ingevolge de Wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 124)".Van deze wet op de auteursrechten heeft men de datum overge nomen! Ook uit de tekst van de gids blijkt dat het boekje na 1881 is verschenen. Het werkelijke jaar van uitgave (niet vermeld op de originele uitgave) is: 1896!! Een be treurenswaardige fout! Bij de vervaardiging van de facsimilé-druk is vermoedelijk gebruik gemaakt van een beschadigd exemplaar. Op blz. 2 bijvoorbeeld is een deel van de tekst aan de rechterzijde bij de herdruk weggevallen. Erg jammer is dat bij de her druk de kaart van Schouwen-Duiveland niet is opgenomen. Misschien heeft men er bezwaar in gezien dit uitslaande kaartje op te nemen vanwege de daaraan verbonden kosten. Toch was het mogelijk geweest door verkleining deze topo grafisch interessante kaart zonder veel extra kosten af te drukken. Wel vindt men erin de plattegrond van Zierik zee De advertenties, achterin het gidsje, zijn mede sfeerbe palend. Jammer is het dat 14 advertenties echter niet wer den opgenomen bij de herdruk. De auteur wordt ook in de originele tekst niet vermeld. Gezien de vele historische bijzonderheden, die opgezomd worden over Zierikzee en Schouwen-Duivelandzal het nie mand verbazen dat ook voor deze tekst P.D. de Vos, de be-

Stad en lande | 1982 | | pagina 22