- 147 - kwame Zierikzeese gemeentearchivaris, tekende. De Vos was toentertijd nog ambtenaar op de gemeentesecretarie, maar had reeds een reputatie opgebouwd als plaatselijk en re gionaal historiekenner. Het gidsje is voorzien van een groot aantal foto's. In de originele uitgave zijn deze enigszins donker afgedrukt. Bij de heruitgave heeft men dit niet kunnen ondervangen. Enkele foto's zijn daardoor erg somber uitgevallen en min der scherp. Ook deze foto's maken de gids tot een aantrekkelijk geheel. De adspirant-toeristdie het werkje zich liet toezenden, kreeg een goede indruk van Zierikzee en Schouwen-Duiveland. Wie het met de ogen van anno 1982 leest zal zich meermalen verbazen over de tijd van het fin de siècle. De stoomtram, die op dat moment liep van Zijpe via Zierikzee naar Brou wershaven, de sociëteiten, de stalhouderijen en de hotels ademen een sfeer uit van een sedert lang ingedommeld ei landje aan de Zeeuwse wateren. Maar op donderdagen en tij dens de kermis kon het oude stadje aan de Oosterschelde opnieuw bruisen van aktiviteitenmet haar veemarkten en nog een echte paardenloterijJuist om die sfeer te proe ven is het goed het gidsje te lezen en te herlezen. P.D. de Vos neemt zijn geïnteresseerde belangstellenden mee op zijn tochten door het Schouwenduivelandse land. Hij be zoekt met hen alle dorpjes en gehuchtjes. Hij brengt hen naar het "in de laatste jaren stiller geworden" Brouwers haven, langs "den uitmuntenden straatweg" gaat het gezel schap naar Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Oosterland. In de Westhoek laat de auteur de toerist Slot Moermond zien en verhaalt hij van de vele oorlogsdaden die er plaatsvonden. Zelfs Nieuwerkerke of Schutje wordt bezocht. Deze eerste toeristengids vond een gretige aftrek, want reeds twee jaar later, in 1898, verscheen de tweede ver meerderde druk bij S. Ochtman Zoon te Zierikzee. In 1910 verscheen opnieuw een gids voor Zierikzee en Schouwen-Dui veland. In plaats van foto's werd deze gids geïllustreerd met tekeningen van mr. J.G. Huyser. Uitgever was ditmaal: NV Stoomdrukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. De prijs werd drie dubbeltjes, maar daarvoor kreeg ook de buitenlandse toerist iets. Achterin stond een beschrij ving van de illustraties en van de reisroutes in het Frans.

Stad en lande | 1982 | | pagina 23