- 151 - van deze vereniging. "De Motte" werd opgericht in het jaar 1969 en heeft in haar twaalfjarig bestaan vele oud heidkundige voorwerpen vergaard, die tentoongesteld staan in de musea te Sommelsdijk en Goedereede, of zijn opge steld in het eigen depót. De heer Olivier vindt, dat het bodemarchief ernstig wordt bedreigd. In sommige steden is reeds 30 van de bodem verloren gegaan door wegen, tunnels en fundamenten. Het bodemonderzoek is eigenlijk pas goed begonnen tijdens en na de tweede wereldoorlog, bv. in Rotterdam na de bombar dementen Het graven gaat niet altijd even gemakkelijk. De sleuf komt onder water te staan, de zijkanten verzakken en er moet vaak met pompen gewerkt worden. De meeste gevonden voorwerpen zijn van aardewerk. Leer verteerde en houten voorwerpen werden verbrand. Ook meta len dingen zijn zeldzaam. Die zijn in de loop van de eeu wen verroest. Voor 1425 werd er aan de aardewerkovens geen zuurstof toe gevoegd. De gevonden stukken uit die periode zijn blauw grijs gesmoord. Na 1425 is het meeste aardewerk rood. Delen van potten, pannen en waterkruiken worden nogal eens gevonden, in tegenstelling tot een zg. vetvanger, die erg zeldzaam is: er was er meestal maar één in huis. In Goedereede worden door "De Motte" veel mooie dingen opgegraven. Bij toeval ontdekte men in 1977 tijdens een oudheidkundig bodemonderzoek achter het huis Markt 7 op drie meter diepte een houten ton. Het bleek er niet één te zijn, doch het waren er vijf boven op elkaar gestapeld. Het was een houten welput, gemaakt van oude tonnen. Op de bodem van deze put, op de zandlaag, vond men blauwgrijs gesmoorde scherven van nog niet gesleten kannen, die er in kleine stukjes in waren gegooid als filter. Men kan dus de datering van de put stellen op vóór 1425. Een gro te schat aan scherven en voorwerpen is uit deze put naar boven gehaald en niet alleen van aardewerk. Een bijzonde re vondst was een houten nap uit de 15e eeuw. Ook liet de spreker een dia zien van een hoge houten schoen met een leren riempje er aan, die gebruikt werd als de weg na een regenbui nat en glibberig was.

Stad en lande | 1982 | | pagina 27