- 132 - Op de Zierikzeese beker wordt het molenrad in het stamp huis getrokken door twee paarden. Dit in tegenstelling tot verschillende afbeeldingen elders waar drie paarden worden weergegeven. "Dat zal wel hebben afgehangen van het aantal stampers dat in beweging moest worden gebracht", aldus prof. Van der Poel. De heer Van der Poel maakt vervolgens een paar belangwek kende opmerkingen over de voorbeelden, die de graveur van de beker naar alle waarschijnlijkheid heeft gebruikt. Hij wijst op de aanwezigheid van een tweetal op slot Haamste de bewaard gebleven panelen (waarschijnlijk uit een reeks van vier)die betrekking hebben op meekrapteelt, meekrap verwerking en meekrapvervoerDe taferelen in het stamp huis en het haventje van Viane wijzen duidelijk in die richting Volgens bepaalde mededelingen zouden de panelen op slot Haamstede afkomstig zijn van Tholen. Prof. Van der Poel komt op grond van de gravures op de zilveren meekrapbeker nu tot de conclusie, dat de geschilderde meekrappanelen wel eens uit Zierikzee afkomstig zouden kunnen zijn... K, ZIERIKZEE BUITENDIJKS Van Zierikzee gaan twee landwegen naar de dijk langs de OosterscheldeHet zijn de Boerenweg en de Miereweg. Op 18e eeuwse kaarten worden deze wegen aangeduid als Weldamse weg, resp. Borrendamse weg. Dat waren goede na men, want voor de in 1718 ingelopen Lockers Inlaag lag eens Weldamme en Borrendamme vlak bij het tegenwoordige havenhoofd op de Westhavendijk (zie kaartje) De boerderij "Borrendamme" en "Het strandje van Borren damme" aan het einde van de Boerenweg zouden dus eigenlijk niet zo moeten heten, terwijl de weg tussen de boerderij Levensstrijd en de Westhavendijk -Weldamse weg gehetenl- ook verwarring in de hand werkt. Het stukje zeekust tussen het havenhoofd en het Pikgat (gemeentegrens) vertelt ons veel over de moeilijkheden

Stad en lande | 1982 | | pagina 8