- 174 - Magnanimitas Voor een op een voetstuk geplaatste sierlijk bewerkte Ro coco vaas is een knappe, majestueus uitziende, dame geze ten, die de grootmoedigheid verpersoonlijkt. Zij is gekleed in een schitterend gouden gewaad, draagt veel juwelen en een koninklijke kroon. In haar rechterhand houdt zij een scepter. Zij is gezeten op een grote prach tige leeuw, terwijl achter haar een kind geldstukken uit de hoorn des overvloeds strooit. Ripa vertelt dat Aristoteles in zijn werk over gelaatskunde stelt dat een grootmoedig persoon een breed voorhoofd en een forse neus heeft. De japon van de dame en haar kroon zijn, natuurlijk, symbo len van luister, wereldlijke macht en grootheid. Haar kroon symboliseert tevens het grootmoedig denken en de scepter de macht dit denken om te zetten in resultaat. De leeuw is de edelste van alle dieren en vreest geen en kel dier, zelfs niet als het groter is dan hijzelf. Hij vreest ook de jagers niet, nee, hij toont zich zelfs aan hen, om ze af te leiden zodat de andere dieren kunnen ont snappen De geldstukken, rollende uit de hoorn des overvloeds, to nen dat een grootmoedig persoon met een zorgeloze edelmoe digheid omgaat met materiële dingen zoals geld, er weinig aandacht aan schenkend hoeveel hij of zij uitgeeft. Het ornament stelt dus één van de zeven hoofddeugden voor en wel de grootmoedigheid. Mogelijk treft men dit op nog meer deuren aan op Schouwen-Duiveland. Tot nu toe vonden we er slechts één en wel op de deur van de familie Anker, Havenpark 13 te Zierikzee. J.L. Braber Literatuur: 1. Baroque and Rococo, pictorial imagery. The 1758-60 Hertel Edition of Ripa1s Iconologia with 200 Engraved Illustrations, Edited by Edward A. Maser. Dover Edition, first published in 1971. 2. Spiegel Historiael, 12de jaargang nr. 1, januari 1977. Gietijzeren deurtralies door E.F. van der Grinten.

Stad en lande | 1982 | | pagina 18