- 183 - komstig ministerieel besluit de inheemse landelijke bouw wijze en de eenvoudig burgerlijke bouwkunst, die van de traditie bestaat, behandeld worden aan alle technische scholen. Teneinde de inheemse bouwkunst te kunnen bestu deren, moeten de leerlingen zoveel mogelijk karakteris tieke typen van de bouwkunst opmeten en in tekening bren gen. Natuurlijk wil de regering niet de traditionele bouwkunst slaafs navolgen, doch zij wil voortbouwen op de oude gegevens met inachtneming der gewijzigde behoeften en de liefde voor nationale of gewestelijke bouwtrant aan kweken Het spreekt vanzelf, dat van het werk van "Nehalennia" en "Heemschut" geen direkte resultaten te verwachten zijn. Het is logisch dat na het ontvangen van een circulaire inzake woningbouw, al is deze geïllustreerd met veel goe de en slechte voorbeelden, de timmerlieden voorlopig nog zullen doorgaan met het optrekken van wanstaltige huisjes. Bovendien, hun lastgevers hebben ook recht van spreken. Evenzeer is het duidelijk, dat men door het horen van een lezing van een der bovengenoemde verenigingen niet dade lijk verandert in een aestheticus. Maar langzamerhand zul len de denkbeelden ingang vinden en zal het einddoel be reikt worden. Er valt voor deze verenigingen nog veel te doen en hun taak is ondankbaar, de waardering zeer gering. Willen de Heemschutideeën doordringen tot het volk, dan moeten reeds de kinderen gewezen worden op het mooi van eigen omgeving, voorwaar een heerlijk en nog onontgonnen arbeidsveld voor de onderwijzer. Thans wordt de gehele opvoeding dienstbaar gemaakt aan verstandelijke ontwikkeling. De resultaten zijn dikwijls droevig. Jongelui met eindexamen HBS, weten dikwijls geen olm van een linde, geen lijster van een spreeuw te onderscheiden. Het wezen van de natuur blijft hen vreemd. Een totale onverschilligheid te haren opzichte valt dan ook te bespeuren. Niemand protesteert als een ge meentebestuur een straat of plein, of een polderbestuur uit klakkeloos winstbejag een mooie weg van bomen berooft. Dan nog iets van de invloed van het vreemdelingenverkeer op land en bevolking. De plaatsen waar nog geen vereniging tot bevordering van vreemdelingenverkeer bestaat worden

Stad en lande | 1982 | | pagina 27