- 160 - moeten er van doordrongen zijn dat het dialect een be langrijke functie heeft in het leven van onze streek. De noodzaak van het bovengenoemde klemt des te meer, om dat mensen van buiten ons eiland doorgaans een zeer on voldoende aandacht aan onze streektaal besteden. In een vrij slechte reportage over de Zeeuwse dialecten in de rubriek „Van Gewest tot Gewest" van de NOS op 20 oktober jl. werd de domme bewering geuit, dat het Zeeuws globaal drie hoofdgebieden kent: Goeree-Overflakkee(Zuid)-Be veland en Zeeuwsch-Vlaanderen. Schouwen-Duiveland, waar over de Nijmeegse hoogleraar dr. A. Weijnen al ruim veer tig jaar geleden de onderstelling uitte, dat het Schouw- se dialect misschien wel het oudste en oorspronkelijkste Zeeuws is, kwam in het stuk geheel niet voor!.1 Nu moeten wij hier direct aan toevoegen: ligt de schuld niet een beetje bij ons zelf? Zijn we in de afgelopen tijd niet wat al te kritiekloos voortgedobberd op de gol ven van een hogelijk bewonderd en vereerd „A.B.N." in de mening daarmee „op de goede weg" te zijn? Met laatstge noemde woorden uit een van zijn onsterfelijke liedjes il lustreerde wijlen Wim Sonneveld ten voeten uit, hoe waar devolle tradities uit het verleden onherroepelijk verlo ren gaan, als we al te eenzijdig voortgaan op de weg van een voortreffelijk geachte vernieuwing en vooruitgang. Voor onze streektaal geldt in ieder geval, dat zij op den duur ten onder zou gaan in de golven van een supe rieur gewaand algemeen beschaafd Nederlands, als wij zouden volharden in haar voortdurende veronachtzaming. En dat zou wel een trieste tegenhanger zijn van onze Zeeuwse wapenspreuk: „Ik worstel en ontzwem" Om onszelf in bescheiden mate een spiegel voor te houden, wil ik onze leden en lezers toch wel een paar vragen voorleggen en wel: 1wie kent en gebruikt tegenwoordig nog karakteristieke uitdrukkingen uit onze streektaal als: 't is ievalleg weer, ik oore kotlam, 't loop êêlegans in11 perdel en dergelijke? Bij wie horen woorden als vrêêke en zwaemels nog tot de dagelijkse woordenschat? Een paar jaar geleden bleken een groot aantal van onze leden, en onder hen ook die op het eiland geboren wa ren, tijdens een lezing de grootste moeite te hebben

Stad en lande | 1982 | | pagina 4