162 - de telefoongids van Zeeland 1982/83, eer aan de P.T.T.). In journalistieke berichtgeving heb ik ook al een paar maal Scharendijke als „Scharendijk" gespeld gezien. Dit is zelfs geheel in strijd met de officiële aandui ding. Met deze totaal ongewenste aanpassingen aan een doorgaans zeer gesystematiseerde en van alle oorspron kelijkheid verstoken schrijftaal tasten we in niet ge ringe mate het eigen karakter van de stads- en streek taal aan, want de e aan het eind van de woorden is in het dialect van ons eiland nog in heel veel gevallen springlevend, ook in de straat- en plaatsnamen. Slechts waar de bevolking zelf spontaan die e laat vallen, kunnen we met zon verkorte vorm akkoord gaan. Den Ouwendiek „Ellemeet" heeft dus de voorkeur boven de nooit springlevend geworden schrijftaalvorm „Oudendij- ke"Ook hier kan ik gelukkig optimistisch eindigen: te Renesse zijn de Korte en Lange Reke, althans wat de naam betreft, onverlet in stand gebleven en zo hoort het ook. 3. Hoe was onze vertegenwoordiging op de laatst gehouden dialectendag van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect onderzoek te Kapelle (Z.-B.) op 16 oktober jl.? We moeten eerlijk bekennen dat Schouwen-Duiveland er met 16 deelnemers op een totaal van 206 een vrij pover fi guur sloeg: nog geen 8 van het totaal. Zelfs wanneer we de deelnemers uit de naast verwante dialectregio's, t.w. Goeree-Overflakkee 8, Tolen 5 en Sint-Filipsland 2, daarbij tellen, blijven we als noordelijk deel van het Zeeuwse streektaalgebied ver achter bij de verte genwoordigers van de regio's zuidelijk van de Ooster- schelde: Noord- en Zuid-Beveland, Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen waren gezamenlijk goed voor niet minder dan 125 deelnemers en maakten daarmee de dialectendag tot een overwegend midden-Zeeuwse en Zeeuwsvlaamse aange legenheid. Dit is duidelijk niet de bedoeling van bovengenoemde vereniging, die zich al meer dan vijftig jaar zeer ak- tief bezighoudt met het onderzoek en de instandhouding van de Zeeuwse streektalen in de ruimste zin van het woord. Om dit doel na te streven voor de streektaal op Schouwen-Duiveland in het bijzonder is het noodza-

Stad en lande | 1982 | | pagina 6