- 164 - ren zijn als bij hen die van elders afkomstig zijn het besef ontwikkelen dat de streektaal een waardevol taal goed is, dat men niet moet veronachtzamen of ten onder laten gaan. Er zijn dit najaar op de Rijksscholengemeen schap „Professor Zeeman" reeds waardevolle projekten over streektaal en algemene taal op touw gezet en ik ben blij daaraan in bescheiden mate te hebben kunnen meewerken. Maar er kan in het bijzonder bij het kleuter- en basis onderwijs nog meer gedaan worden en daarvoor geef ik de werkers in deze tak van ons onderwijs gaarne de medede lingen in overweging, die mevr. Westdorp-Priem uit Dirks- land op de laatst gehouden dialectendag deed m.b.t. het Flakkeese taalgebruik op deze scholen. Tenslotte zal een hernieuwde bewustwording van het goed recht van de streek talen bij de jeugd moeten beginnen, want ook hier geldt meer dan ooit: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! A. de Vin. MOLEN "DE HOOP" Nu sinds kort de fraaie korenmolen "De Hoop" -dominant aan de Lange Nobelstraat- weer zijn wieken door het luchtruim laat klieven, mag nadere informatie over de historie van dit stedelijk monument zeker niet ontbreken. In 1787 kocht Johannes Fitzner, geboren te Goes 12 sep tember 1762, twee huizen met de nummers A 25 en A 26, gelegen aan de westzijde van de Lange Nobelstraat te Zierikzee. Om de voor dit beroep benodigde looistoffen uit eikeschors te verkrijgen, liet hij op deze twee hui zen een houten run- of schorsmolen bouwen. Later wilde hij deze schorsmolen laten ombouwen tot ko renmolen. De daarvoor van het stadsbestuur vereiste toe stemming bleef echter aanvankelijk uit, omdat de koren molenaars protesteerden tegen deze concurrentie. In 1820 gaven zowel gedeputeerde staten als het stadsbestuur toestemming om de molen tot korenmolen te vertimmeren, die naar de zoon van Fitzner "Johan Hendrik" werd genoemd. Johan Fitzner bleef eigenaar van de molen tot zijn over-

Stad en lande | 1982 | | pagina 8