- 165 - lijden op 14 januari 1828. De "koornmolenaarwas hier echter in feite Dingeman van der Wiele, op 11 mei 1793 geboren te Hoedekenskerke. Deze overleed 7 februari 1829. Inmiddels was voor de erfgenamen van de eigenaar de mo len op 28 maart 1828 verkocht aan Abraham Koole, geboren te Zierikzee op 29 augustus 1797 en de daarop volgende dag gedoopt in de Grote Kerk als zoon van Gerard Koole en Colina Kaptein. A.J. Koole trouwde 15 december 1820 met Zilotte (later: Charlotte!) Henderika Bouman, gebo ren te Zierikzee 12 februari 1802 als dochter van de blok- en kompasmaker Reijnier Bouman en Aaltje Boersten. Evenals zijn voorganger had hij een werknemer die de eigenlijke molenaar was en wel Adriaan Wagenaar, geboren te Zierikzee, hervormd gedoopt 18 februari 1801, zoon van Jacob Wagenaar en Adriana den Blaauwen en gehuwd met Levina van Hove. Hij woonde naast de molen op A 28. De eigenaar van de molen woonde aanvankelijk Oude Haven NZ A 328, thans Havenpark 1 en later Haven NZ A 377, dat is nu Oude Haven 17. Door slijtage en minder goed onderhoud van de molen le verde het op het eind van de veertiger jaren van de vo rige eeuw gevaar op om in de nabijheid te wonen. Bij sterke wind durfden de bewoners van de huizen aan de Lange Nobelstraat zelfs niet meer te gaan slapen, uit vrees dat afwaaiende stukken van de wieken hun huizen zouden beschadigen. De buren dienden dan ook een klacht in bij het stadsbestuur, die dit onderschreef. In 1847 werd dan ook door de stadsbouwmeester een bezoek gebracht aan de molenaar, om hem te verzoeken de molen te laten repareren zodat deze weer veilig kon draaien. Het hielp weinig, want in 1849 toog de bouwmeester weer naar Wage naar om deze te overtuigen van het dreigende gevaar. Tenslotte bepaalde de stadsraad dat de molen na 1 maart 1850 niet meer mocht draaien. Toch kreeg Koole na deze datum nog toestemming om de molen enige tijd in bedrijf te houden. Daarna moest onherroepelijk afbraak plaats vinden en een nieuwe, maar dan stenen molen worden ge bouwd Op 30 meter westelijk van de Nobelstraat werd opnieuw een korenmolen opgetrokken, die voldeed aan de gestelde eisen en "De Hoop" werd genoemd. Het werd een hoge, ron-

Stad en lande | 1982 | | pagina 9