- 232 - Versailles, dat hij tijdens zijn verblijf in Frankrijk goed had leren kennen. In 1686 was het slot klaar. Het land, waarop zijn lust oord stond, was zo groot, dat alleen de oprijlaan zes kilometer lang was. Er werden grote feesten gegeven en er logeerden vele diplomaten en leden van de hoge adel. Toen Willem III stierf raakte Willem Adriaan zijn lucra tieve baan in Zeeland kwijt en de financiële zorgen be gonnen opnieuw. Enige jaren daarna stierf hij en liet aan zijn zoon Lodewijk Adriaan wel een mooi slot, maar ook veel schulden na. Nadat ook Lodewijk overleden was wilde diens erfgenaam, ook weer een Willem Adriaan, de heerlijk heid zo snel mogelijk verkopen om uit de geldzorgen te komen. Na enige jaren lukte het: een schatrijke Amster damse ijzerhandelaar werd de gelukkige bezitter. Daarna veranderde er veel. De grote feesten en jachtpar tijen waren verleden tijd. De Amsterdamse zakenman, Cor nells Schellinger, was lid van de Evangelische Broeder gemeente en aan deze groep, die ergens een veilig onder komen zocht, stelde Schellinger zijn landerijen beschik baar. Er werden huizen gebouwd voor geloofsgenoten. Omdat het gebied een vrije heerlijkheid was, waren de Herrnhut- ters hier veilig voor geloofsvervolging. Na 1798, toen er volledige godsdienstvrijheid kwam, werd het slot verkocht. Het onderhoud werd te duur. Het wisselde vele malen van eigenaar, totdat uiteindelijk in 1935 de gemeente Zeist het slot in bezit kreeg. Na de laatste wereldoorlog, gedurende welke het gebouw door brand zwaar beschadigd werd, begon de gemeente Zeist plannen te maken voor de restauratie. In 1960 heeft men het werk ter hand genomen en negen jaar later werd het gerenoveerde slot door Prins Claus officieel heropend. De twee uren, die bestemd waren voor het bezoek aan het slot, waren nauwelijks voldoende voor de uitstekende gids, die de rondleiding verzorgde. Vooral de barokke spiegel zaal met het enorme tapijt en de (overigens moderne) lam pen trokken veel belangstelling, evenals de antichambre met het 300 jaar oude lederen behang en het koepelplafond, dat geen echte koepel is, maar een geschilderd plat vlak. Ook interessant is de "marmeren" kamer, een typisch pro- dukt uit de tijd van het illusionisme. Het enige echte

Stad en lande | 1983 | | pagina 12