- 237 - mogelijk is, diep op de materie in te gaan. Volgens de spreker is de geschiedenis over die tijd, zo als wij die op school leren, helemaal fout. Alles, wat wij over deze periode menen te weten, stamt uit Franse kronieken. In Nederland bestaat geen enkel origineel ge schrift uit die tijd. Dat is ook niet mogelijk, want Ne derland lag in die tijd voor het grootste deel onder wa ter. Tussen de 3e en de 9e eeuw zijn de kusten van Denemarken tot in Frankrijk toe regelmatig en langdurig overstroomd, zodat daar geen bewoning mogelijk was. Dit werd veroor zaakt door de zg. transgressies. Men wijt dit aan een klimaatsverandering, waardoor het poolijs ging smelten en de waterstand verhoogd werd. De Romeinen, die hier ge leefd hebben, werden dan ook niet door de Bataven verdre ven, doch door het water. Dit was omstreeks 250 jaar na Christus In oude kronieken wordt vermeld, dat de Romeinen 10 legi oenen in het veld hebben gebracht tegen de Bataven. Er moeten er dus heel wat geweest zijn. Toch hebben ze hier geen spoor achtergelaten en dat is niet verwonderlijk, omdat ze hier nooit geweest zijn. Ze woonden in Bethune in Frankrijk. De Batua ligt in Frankrijk en de naam Be tuwe ontstaat pas, als de zee zich heeft teruggetrokken. De Veluwe en de Betuwe komen eerst op in de 12e eeuw, als zich hier opnieuw mensen vestigen. Veluwe betekent slechte grond en Betuwe goede grond. Nie mand dacht er aan, deze naam in verbinding te brengen met de Bataven. In 1598 werd er een copy van een Romeinse kaart gepubli ceerd en daar stonden de namen Novio Magus en Batavia op. Men meende hierin de Betuwe te herkennen. Op alle kaarten en in mededelingen werd in die tijd de West-oriëntatie toegepast. Alle kaarten moeten dus een kwart slag gedraaid worden. Door misverstanden en verkeerde interpretaties zijn er vele fouten gemaakt. In de naam Noyon meende men Nijmegen te herkennen en in Dorestadum Dorestad. In 1968 is men begonnen, de bodem van Wijk bij Duurstede nauwkeurig te onderzoeken. Er zijn daar echter alleen dingen gevonden uit de 10e en 11e eeuw, terwijl Doresta-

Stad en lande | 1983 | | pagina 17