- 238 - dum vernietigd is in de 9e eeuwI De Noormannen, aldus de heer Delahaye, zijn nooit in Nederland geweest. Er viel hier niets te halen! Ook Willebrord heeft nooit in Utrecht gewoond, want ook daar stond alles onder water. Er bestaan twee lijken van Willebrord, één in Echternach en het andere bevindt zich in Abbeville. Bovendien zijn er drie hoofden van hem bekend. Wel een bewijs, dat men het met de geschiedschrijving niet altijd zo nauw nam. Toen Willebrord in 690 uit Engeland aankwam in de monding van de Renus (Schelde) in Gravelines, en niet in Katwijk, zijn ze al roeiend naar Trajectum gegaan. Met deze plaats is Tournehem in Frankrijk bedoeld. Dit waterrijke gebied (Al-mere) viel na de 10e eeuw droog en deze naam verdween dan ook na verloop van tijd. Enkele jaren na zijn komst bouwde Willebrord een klooster bij Efternacum (Echternach). Het zou absurd zijn, dat één man bisschop van Utrecht en tegelijk abt van het klooster te Echternach was Vlak bij de kust had ook Liudger een klooster te Weretha aan de monding van de Renus. In deze streek woonden veel Saksers. Karei de Grote heeft deze mensen gedeporteerd naar een onbewoond gebied in Duitsland, dat later Saksen genoemd zou worden. De verschillende kloosters begonnen in de 12e eeuw kerk dorpen te stichten. Er ontstonden onenigheden over de grond en oude rechten. De abt van Echternach kwam naar Nederland en eiste grond voor 25 kerkdorpen, waarop hij volgens oude kronieken recht meende te hebben. Hierin kwam de naam Trajectum verschillende malen voor. De naam Uttrech Trajectum werd vereenzelvigd met Trajectum en in Nederland heeft men daarna zonder meer aangenomen, dat Trajectum Utrecht was. Zo ontstond in de 13e eeuw de mythe, dat Willebrord bis schop van Utrecht geweest zou zijn. Bonifatius leefde in hetzelfde gebied in Noord Frankrijk. Later werd hij aartsbisschop van Mainz en keerde veel la ter terug naar Frankrijk. Hij werd niet in Dokkum ver moord, maar in Fresia in de plaats Dockynchirica (Duin kerken) Later is dit verbasterd tot Dokkum. In de 11e eeuw is Friesland pas Frisia gaan heten.

Stad en lande | 1983 | | pagina 18