- 239 - Er is met historische bronnen veel gemarchandeerd, zo ook met de naam Nijmegen. Karei de Grote bouwde een kasteel bij Novio Magus. Wanneer in oude kronieken Novio Magus wordt vermeld, dan wordt daarmee Noyon bedoeld. Dit was ook de plaats, waar Karei in 768 gekroond werd. Het is de residentie geweest van de Karolingische vorsten. Het Valkhof in Nijmegen werd veel later gebouwd door kei zer Barbarossa. Na een korte pauze beantwoordt de heer Delahaye enkele vragen. De heer Soeters vraagt, hoe de reaktie is van de weten schappelijke wereld op de theorieën van de heer Delahaye. Deze antwoordt, dat hij in het begin voor gek verklaard is, maar dat zijn denkbeelden in steeds grotere kring worden aanvaard. De heer Braber vraagt, of het kasteel in Nijmegen niet precies is te dateren. De heer Delahaye vertelt, dat de resten van het kasteel, de zogenaamde Karolingische kapel, in de Franse tijd zijn opgeruimd. Na veel opgravingen is er niets gevonden uit de Karolingische periode. Wel zijn er veel vondsten gedaan die stammen uit de Romeinse tijd. De heer De Vin spreekt er zijn waardering over uit, dat de spreker van deze avond zo uitvoerig naar gegevens in Noord Frankrijk heeft gezocht. Toch zet hij vraagtekens bij enige taalkundige zaken. Zo wordt bijvoorbeeld Toer- nehem zonder meer gelijk gesteld aan Trajectum. Toerne- hem is Germaans. "Hem" betekent "Heim" en heeft dus niets te maken met de naamvalsuitgang "um". De heer Delahaye antwoordt hierop, dat hij dat ook nooit beweerd heeft. De grote fout, die de taalkundigen maken, is dat ze de oudste vormen gemist hebben. Na een korte discussie over dit onderwerp sluit de voor zitter de vergadering en bedankt de heer Delahaye voor de zeer interessante lezing. G.G.

Stad en lande | 1983 | | pagina 19