- 224 - worden. De omtrek bestaat uit een omheining van betonwand ter hoogte van 1 m boven de begane grond met daarop ijze ren spijlen ter hoogte van 1 m, hoog genoeg om te verhin deren dat een "geschut" dier kan ontsnappen. Hij is aan drie kanten verstevigd met eiken palen, die -naar ik aan neem- voldoende diep zijn ingegraven. Voorts bevindt zich aan de noordzijde een ijzeren toegangsdeur, voorzien van een ketting met daaraan een koperen hangslot. Eén sleutel daarvan bevond zich destijds permanent ten burele van de politie, de andere was in handen van de beheerder van de kooi. In dit geval was dat de landbouwer H. wiens bedrijf naast de kooi lag en die dit werk tegen geringe vergoe ding op zich had genomen. Tot aan de Watersnoodramp in 1953 was deze kooi als zoda nig in gebruik. Ik kan mij uit mijn diensttijd nog goed herinneren dat er nogal eens een dier daar de nacht of zelfs een dag doorbracht. In de Algemene Politie Verorde ning voor de gemeente Zierikzee was een bepaling opgeno men die de overheid het recht gaf loslopende dieren zon der geleide, die overlast aan derden bezorgden, in bewaring te nemen. In voorkomende gevallen werd dit artikel dan ook toegepast b.v. wanneer de koeien van landbouwer X liepen in de moes tuin van rentenier Y en daar alles vertrapten. Wanneer dan deze beesten waren opgevangen en ingesloten vermeldde het nachtrapport een mutatie, die luidde: "Hedennacht, om 3.00 uur, geschut vier koeien". Deze mutatie diende om de dagdienst te verwittigen dat deze dieren indien ze niet spoedig werden afgehaald, verzorgd moesten worden door de beheerder. Zodra de eigenaar zijn beesten miste -meestal was de draad versperring in het weiland gebroken of er stond een hek open- vervoegde hij zich bij de politie om informatie in te winnen, c.q. zijn dieren op te halen. Dit kon alleen wanneer hij het verschuldigde "schutloon" ad 0,25 per poot, kontant op tafel legde. Kon hij dit niet direkt dan mocht hij zijn dier(en) niet meenemen. De opbrengst werd in een boekje verantwoord en zo nu en dan afgedragen aan de gemeente-ontvanger, maar later mochten we er zelf een bestemming aan geven, b.v. koliekten e.d. De oud-beheerder vertelde mij kort geleden, dat de kooi

Stad en lande | 1983 | | pagina 4