- 225 - vroeger geheel uit ijzeren spijlen bestond, maar dat die op een gegeven moment niet zo degelijk meer waren. Het is toen gebeurd dat een hit die "geschut" was, er door de eigenaar eigenmachtig werd uitgehaald door het verbuigen van een paar spijlen, waardoor dit kleine dier de vrijheid kon krijgen. Kort daarop werd een betonwand aangebracht. Met welwillende medewerking van onze streekarchivaris mocht ik in oude folianten duiken, nl. in een klapper op de stedelijke resoluties, een zuinig bewaard oud boekwerk, waaruit ik citeer: 31 mei 1613. Bij verordening te verbieden dat er schapen gekoppeld of ongekoppeld langs de wegen zul len lopen Het schutsgeld te verhogen. 10 aug 1622. De verkiezing van een schutter voor Poortam bacht in handen te geven van burgemeester en thesaurier. Ook in Bettewaarde stond een schutskooi waarvan het beheer was opgedragen aan het bestuur van de Vierbannen van Duive- land. 27 okt 1648. Het schutten van varkens kostte 20 schellin gen (eertijds was een schelling een muntstuk van 6 stuivers)een groot bedrag dus voor die tijd. Indien het dier niet wordt afgehaald zal men het publiekelijk verkopen ten profij te van het weeshuis. Het afeten van gras van de weide van bovengenoemde instelling dient ver hinderd te worden door de kapitein van de Rode Roede, de politie dus, wat enige toe lichting vereist. Men had in de 16e eeuw veldpolitie in het leven geroepen, bijgenaamd de RODE ROEDE. Deze uitdrukking was oorspron kelijk afkomstig van de gerechtsstaf die de schout en zijn gerechtsdienaren in die dagen tijdens de uitoefening van hun funktie bij zich droegen. Voor deze streek was dit groepje oud-militairen, waaruit deze politiegroep voortkwam, in onze stad gevestigd. Het bestond uit twee subalterne officieren en drie dan wel vier soldaten. Onze schutskooi heeft menig geslacht van mens en dier

Stad en lande | 1983 | | pagina 5