- 226 - overleefd en ik hoop dat onze plaatselijke overheid dit historisch overblijfsel op zijn tijd het nodige onder houd zal geven, zodat het zijn waarde blijft behouden. C. Leeuw. VERSLAG ZOMEREXCURSIE 1983 Op zaterdag 21 mei, even na 8.00 uur, vertrokken twee au tobussen van Reisbureau Van Oeveren met aan boord 65 deelnemers aan de jaarlijkse zomerexcursieDit jaar ging de tocht naar de oude domstad Utrecht. Na een voorspoedi ge reis werd op het Janskerkhof in restaurant "Des Pays Bas" koffie gedronken. Hierna werd het gezelschap in drie groepen gesplitst, die, onder leiding van een gids, een rondwandeling door het oudste gedeelte van de stad gingen maken. Hoewel iedere groep een andere route volgde, wer den wel dezelfde bezienswaardigheden bezocht. Vijftien jaar lang is men nu bezig, de kerken in Utrecht te restaureren. In 1987 hoopt men hiermee klaar te zijn. In de Middeleeuwen vormden de vijf Utrechtse kapittel kerken, evenals de Paulusabdij, zg. "Immuniteiten". Het waren besloten gebieden, met ieder een zelfstandig bestuur en een eigen rechtspraak. De belangrijkste kapittelkerk was de Domkerk. Wegens restauratiewerkzaamheden was deze niet te bezichtigen. Wel was de kloostergang met de daar bij behorende kruidentuin voor het publiek toegankelijk. Met de bouw hiervan werd in 1400 begonnen en wanneer men in deze Pandhof rondwandelt, waant men zich een middel eeuwse kanunnik, die in deze besloten tuin een luchtje komt scheppen. Doch dat is maar schijn: in de vorige eeuw was de Pandhof zo vervallen, dat men toen begonnen is aan een grote opknapbeurt. Alle gevelvelden boven de ramen van de gang, gewijd aan het leven van St. Maarten, werden opnieuw gereconstrueerd, voor zover dit mogelijk was. He laas gebruikte men geen goede steensoort, zodat ook deze reliëfs niet duurzaam bleken. In 1975 is men opnieuw aan het werk gegaan. Het resultaat daarvan kan men thans be wonderen

Stad en lande | 1983 | | pagina 6