- 228 - Op de plek, waar nu de Domkerk staat, bevond zich in de tiende eeuw reeds een aan St. Maarten gewijde kathedraal. Verschillende branden teisterden het bouwwerk en in de dertiende eeuw besloot men een nieuwe kerk te bouwen. In 1254 werd de eerste steen gelegd en het zou ruim 250 jaar duren, eer de kerk (voor een groot deel) gereed was. Door geldgebrek is men tenslotte moeten stoppen. Na de beeldenstorm, die de kerk niet onberoerd liet, kwam het gebouw in handen van de Hervormden, die nog slechter bij kas zaten dan de vorige eigenaars. Alleen de meest urgente reparaties werden uitgevoerd. Bij een hevige storm waaide de dakruiter op de viering van de kerk af. Men beperkte zich tot het dichtmaken van het gat. In 1674 stortte het schip tijdens een hevig noodweer in. Het werd niet herbouwd. In de vorige eeuw werden de resten hiervan pas opgeruimd en zo ontstond het Domplein. Hoe kolossaal groot de kerk geweest is kan men zien aan de grote afstand tussen de Domkerk en de toren. De Domtoren, met zijn 112,5 meter, is de hoogste toren van Nederland. De zeven luidklokken, die samen 26 ton we gen, worden alleen bij zeer speciale gelegenheden, zoals bijvoorbeeld met Kerstmis, tegelijk geluid. Op dit ogen blik is men er druk bezig met herstelwerkzaamheden. Het interieur van de St. Pieterskerk, een Romaanse zuilen basiliek, was wel te bezichtigen. Deze kerk is heel oud. In 1048 werden er de eerste diensten gehouden. Sinds 1811 is de basiliek het eigendom van de Waalse gemeente. De zuilen, welke bij de bouw gebruikt werden, zijn uit één stuk vervaardigd uit rode zandsteen uit de Eifel. Het moet een geweldige onderneming geweest zijn, om ze vanuit Duitsland naar Utrecht te vervoeren. De zuilen hebben nu geen funktie meer. Enkele werden door basaltzuilen ver vangen en daarop steunt de hele dakconstruktie Zeer bijzonder in deze kerk is een stenen grafkist uit de 14e eeuw, die aan de binnenkant beschilderd is. In de crypt staat de sarcofaag van bisschop Bernold, die nauw betrokken was bij de bouw van de Pieterskerk. Over de schoonheid van de tijdens de laatste restauratie aange brachte ruitjes valt te redetwisten; per raam vijfendertig dikke ronde glazen schijven in beton gegoten.

Stad en lande | 1983 | | pagina 8