- 257 - OVER EEN „AEMSTEESE REIZE" EN EEN KLOMPJE Van onze voorzitter, de heer J.L. Braber, ontving ik een cassetteband van H. Doeleman Hzn. te Dreischor, waarop door P.J. Padmos in Dreischors dialect een verhaal inge sproken was over een „aemsteese reize" die twee „Reisse- naers" in de vorige eeuw maakten, toen de Schouwse Westhoek voor eenvoudige lieden nog slechts wandelend bereikbaar was. Blijkbaar leefde een van de reisgenoten wel letter lijk op grote voet, want tijdens de reis bleek, dat er een klompje van zijn jongste dochter in een van zijn ei gen klompen zat. Deze anekdotische bijzonderheid vormt de kern van een reisverhaal uit een tijd, toen auto's (geluk kig! op onze wegen nog een onbekend verschijnsel waren en een familiebezoek in Haamstede de enige afwisseling betekende voor een jaar lang hard werkende mensen. Padmos laat aan zijn verhaal een kort gesprekje voorafgaan met een niet nader genoemde persoon. In dit gesprek wijst hij erop, dat „terug" in het dialect vromme is, waarvan hij zegt dat het afgeleid is van waerom „waarom". Hij zal echter bedoeld hebben: „weerom". Mogelijk heeft Padmos hier iets minder duidelijk gesproken of de band zijn uit spraak niet geheel duidelijk geregistreerd. We laten thans het verhaal met de voorafgaande inleiding, fonetisch ge speld, in zijn geheel volgen. In 't Ollans praete men van „heen en terug", mar in 't dialect ei j'êêl andere woorden. Wattan? Der nae toe in vromme. Vromme das ovveleid van waerom, weet je wel, vrom me. Ei j'n al oop'ezèt? Ja oor, hij staat an. Op een mööje zoomerzondagochend (daer ei je't a) in de maand, in de maend van juni in êên van de jaeren van de voorege êêw, mit opgaen van de zonne al, zö vroeg, gienge de kuuper in de tummerman, aolebeije eerzaeme uusvaders vanuut Dereister, wae ze hun bróöd verdiende bie 't uut- oefenen van hun ambacht, een bezoek brienge aan hun zwae- ger in die(n)s uusouwen op Aemsteedie dae droger was in de mêêstoove. Ze deeje dit aaleke zoomer 'n keer in reisde van vier uuren d'r nae toe in vier uuren vromme. Ze gienge éénsgezind op hun klompen, 'n kuirstok, 'n flèsse drienk-

Stad en lande | 1983 | | pagina 13