- 248 - In het begin van de twaalfde eeuw waren windmolens in gebruik in Normandië, waar het even winderig als in ons land is. Vervolgens in Vlaanderen en eind 13e eeuw treft men ze aan in talloze steden en dorpen in Holland en Zee land. De oudste molen waarvan te Zierikzee melding wordt ge maakt is een korenmolen die Graaf Willem I, ter gelegenheid van zijn huwelijk met Maria van Brabant, in 1220, haar als huwelijksgeschenk gaf. Dit was geen windmolen maar een wa termolen, afhankelijk van de eb- en vloedwerking. Vanuit de Gouwe stroomde bij vloed het zeewater door de (Oude) Haven en Schuithaven in de "pit", een groot waterreservoir. Bij afgaand water vloeide het water uit de "pit" en bracht via een scheprad de korenmolen in beweging. Aan deze molen, die men omstreeks 1527 vernieuwde, dankt de straat "Water molen" thans nog zijn naam. In de veertiende eeuw stond er nog een molen, vermoede lijk nabij de Varreput. Deze put, van oudsher verfput ge noemd, was in gebruik door inwoners die zich bezig hielden met lakennering. Reeds in 1425 waren de Zierikzeese molenaars georganiseerd in het molenaarsgildeSint Steven was hun schutspatroon en jaarlijks op St. Stevensdag, dat was 26 december, legden zij rekening af van hun beheer voor burgemeesters en sche penen. Het is niet toevallig dat de molens die later in een groot aantal te Zierikzee voorkwamen, aan de westzijde van de stad werden gebouwd. Dit houdt zonder meer verband met de overwegend westelijke en zuidwestelijke winden die in ons kustgebied voorkomen. Men bouwde de molens op molenbergen en vooral ook op de stadswallen en muren en deze gaven daardoor de stad een zeer speciaal aanzicht. Op een kaart van Zierikzee, getekend in 15 37 door Jacob van Deventer, zijn acht molens te zien. Hetzelfde aantal vertoont de kaart van Blaeu uit 1630. M. Smallegange teken de in 1696, op zijn kaart van Zierikzee, negen molens. Niet alle molens dienden voor het malen van tarwe, want allerlei andere produkten werden ook fijngemalen. Zo waren

Stad en lande | 1983 | | pagina 4