- 10 - Dit alles zou getuigen van liefde voor de historie en res pect voor het verleden. Hoe minder het stratenplan en ook de rondwegen en de toe gangen tot Zierikzee worden aangetast, hoe beter dat is. Daarom ook geen doorbreking bij de Raamstraat, die mis schien zelfs zou nopen tot weer een stukje demping van de stadsgracht. Aan vernieuwingen in een levende stad is niet te ontkomen; trouwens, dat is de eeuwen door gebeurd in Zierikzee. Trouwzaal en raadszaal van het stadhuis zijn immers des tijds in Lodewijk-stij1 omgezet - Molenstraat, Venkel en Lange Groenendal zijn nieuwe straten geworden - om maar enkele voorbeelden te noemen. In zulke gevallen moet de vormgeving eigentijds zijn en de schaal aangepast - men moet zeker niet gaan imiteren wat er vroeger heeft gestaan. Zo is de woningbouw in de Venkel meer aanvechtbaar dan in het Lange Groenendal, on danks de repetitie van de woningvorm in deze straat. Herhaling kan ook schoonheid betekenen; en de schaal is* gehandhaafd. Zierikzee blijft op vele punten kwetsbaar - laten we open blijven voor vernieuwingen - maar dan wel "aangepaste" vernieuwingen JCoumou DE HOUTEN POPPEN In het Mededelingenblad van Stad en Lande van Schouwen- Duiveland is een verhaal opgenomen van de heer P.J. Padmos over een reis, die twee bewoners van Dreischor in de vori ge eeuw maakten van deze plaats naar Haamstede. De heer A. de Vin maakte hierbij aantekeningen over het gebruikte dialect. In dit commentaar merkte hij op dat behalve de aanduiding "d'Oute Poppe", het volgen van de route van de reizigers aan de hand van de vermelde namen van plaatsen en wegen weinig problemen opleverde. De naam "de Houten Poppen" komt op verschillende plaatsen op oude kaarten en in geschriften over Schouwen voor. Fok ker geeft in zijn boek "Schouwen vóór 1600" deel I blz. 277 aan dat "de Houten Poppen" de naam zou zijn van de grond van het vroegere RengerskerkeDit is dus de omge-

Stad en lande | 1984 | | pagina 10