- 13 - route Kakkersweelweg-Kerkwerve-Verseputseweg. Men kruiste dus vanuit de Verseputseweg de Kooiweg en liep via een korte verbindingsweg naar de zeedijk bij PrommelsluisDe reizigers zijn dus niet het hoefje met de naam 'd'oute Poppe" gepasseerd en ook niet het Pikgat. Beide lagen iets meer naar het zuiden toe. Misschien meenden de mensen uit het verre Dreischor dat de grote weel in de hoek van de Verseputseweg en de Kooiweg het Pikgat was. Op de verschil lende topografische kaarten staat het Pikgat echter aange geven op de plek waar de Kooiweg vanuit Zierikzee bij de zeedijk komt en ook in het Prentbriefkaartenboek is hier ongetwijfeld het Pikgat gesitueerd. Met de aanduiding "o- ver 't Pikgat, de Prommelsluis en d'oute Poppe" hebben de reizigers misschien het gehele gebied hier bedoeld. Over wachthuisjes aan de Schouwse zeedijken staat heel wat vermeld in de notulen van het bestuur van het Water schap Schouwen, zoals die in de boeken van Fokker zijn op genomen. Tijdens de Oostenrijkse successieoorlog van 1741- 1748 werden b.v. zeven wachthuizen door de polder Schouwen gemaakt, aan Suzannes nol, Flaauwers, Zuidduinen vuurtoren, achter Renesse, aan Repart en aan Den Osse. Die wachthui zen waren nodig voor de soldaten die landingspogingen moesten signaleren. Ze werden op kosten van de Landwacht door de polder gebouwd. Na de oorlog nam de polder enkele van deze wachthuizen over. De naam "de houte Poppen" op de bovengenoemde kaart van 1752 zou dus op de wachthuizen uit deze oorlogsperiode betrekking kunnen hebben. Ook ge durende de Vierde Engelse oorlog van 1780-1784 en tijdens de Franse tijd werden wachthuizen langs de buitendijken gebouwd. In de notulen worden dergelijke verblijven echter nergens "Houten Poppen" genoemd. Deze naam was waarschijn lijk een term uit de volksmond. Bij een heel ander onderwerp zien we in de notulen wel de naam "Houten Poppen" opduiken: "Op 1 juni 1770 werd besloten tot bedelven van den water gang van de houten poppen tot den Osseweg." "Op 10 april 1778 werd 't maaien van den zeedijk van de Houten Poppen tot aan de Flaauwersinlaag verpacht aan Egge Lammers

Stad en lande | 1984 | | pagina 13