- 14 - In deze laatste notulen gaat het duidelijk om "de houten poppen" in de omgeving van Rengerskerke-Prommelsluis. Volgens het Woordenboek der Zeeuwse dialecten is een poppe o.a. een in een knoop gelegde handvol halmen om een te maaien vak aan te geven; "een poppe zetten" betekent een vak uitzetten voor de maaiers. Het woord komt voor op Walcheren en in West Zeeuws Vlaanderen. Het is duidelijk dat poppe in deze betekenis in de notulen wordt gebruikt. Maar wat is een houten poppe? Wanneer zoals Fokker en De Vrieze aangeven, hiermede wachthuisjes worden bedoeld, dan zullen deze huisjes tevens benut kunnen zijn voor de plaatsaanduiding voor werk aan de dijken en de watergan gen achter de dijken. Veel markeringspunten zijn langs dijken tenslotte niet te vinden. De nadere aanduiding "hout" had dan betrekking op het hout waarvan de wachthuis jes waren opgetrokken en moest aangeven dat hier niet sprake was van de normale van stro gemaakte poppen. In dit verband is het niet toevallig, dat op de plaatsen waar in de notulen sprake is van poppen voor afbakening, ook wacht huizen stonden, nl. bij Den Osse en bij Prommelsluis. Het silhouet van een schildwachthuisje boven op de dijk zal wel zeer opvallend zijn geweest en op grotere afstand de indruk hebben gemaakt van een pop of een mens. Maar mis schien hadden de houten poppen wel helemaal geen connectie met de wachthuisjes. Het kunnen ook speciale, van hout ge maakte, afgrenzingspalen zijn geweest. Tenslotte nog een meer romantische verklaring. Er is een oud verhaal dat de Fransen wel levensgrote afbeeldingen van soldaten op hun wachthuisjes schilderden. Wanneer de schildwacht afwezig was, merkte de vijand dit niet. Ook anderszins werden in die tijd wel soldatenfiguren van hout gemaakt en beschilderd. Dat waren dan met recht "Hou ten Poppen"Maar of deze naam op Schouwen op deze manier verklaard kan worden, is zeer de vraag. Tenslotte dient nog vermeld te worden, dat niet alleen op Schouwen de naam "de Houten Poppen" voorkomt. Een boerde rij aan de noordzijde van Ncord-Beveland tussen Wisseker- ke en Kamperland draagt b.v. ook deze naam. S.F. Kuipers.

Stad en lande | 1984 | | pagina 14