- 16 - 6. Naschrift bij enige hoofdstukken van "Uit Schouwen en Duivelands verleden" door P.D. de Vos. 1947 blz. 7-8,16. 7. Schouwen-Duiveland (met DsH. Cramer en DsM.G. Wes terhof) in: Handboek Pastorale Sociologie deel I s-Gravenhage 1953 blz. 118-145. In de eerste twee artikelen uit 1932 en 1933 schetst Hef ting voor een groter publiek het ontstaan en de huidige toestand van Schouwen-DuivelandHet zijn samenvattingen van de bestaande literatuur. Aan het eind van "Het Dijk- water" schrijft hij: "Steeds heeft het zijn bekoring deze streek door te trekken. De vele boomloze dijken, de ver schillende miniatuurpoldertjes -er zijn er van 4 en 5 ha- de betrekkelijke kleinheid van het geheel, zorgen hier voor een zeer overzichtelijk landschap, dat zijn historie duidelijk lezen laat" 4) In 1938 verschijnt van Hefting een toelichting op Blad 598 van de Topografische kaart 1:25.000. Een twintigtal typerende bladen van Nederland wordt toegelicht door la tere hoogleraren (Hofstee, Keuning) en andere bekende geo grafen (Eggink, Jong, Mulder, Landmeter). Een illuster gezelschapI Het blad Zierikzee was in 25-voud in de in 3 genoemde map aanwezig en bedoeld voor gebruik in de klas. In een ook nu nog zeer leesbaar verhaal beschrijft en verklaart Hefting in de toelichting de verticale bodemop- bouw, het landschap rond de inlagen, slikken en schorren, de verkaveling, de voormalige Gouwe en de inpoldering daarvan, de afwatering en het darinkdelven Hij ontwikkelt zich in de jaren '30 tot een kenner van de 5 geschiedenis van het eiland, waar anderen van profiteren Voor het bekende Leerboek der Geschiedenis door zijn col lega en latere rector dr. J.J. Westendorp Boerma (le druk 1933, 8e druk 1966) vervaardigt Hefting een 4-tal m.i. wat minder geslaagde schetskaartjes. Op zijn beurt verwerkte hij de nieuwe inzichten van dr. Vlam in de naschriften van 1947. Na de oorlog verzorgt Hefting met anderen het hoofdstuk Schouwen-Duiveland voor een pastoraal handboek, waarin een totalere plattelandskarakteristiek gegeven wordt Daartussen liggen dan de in februari en maart 1942 ver-

Stad en lande | 1984 | | pagina 16