- 17 - schenen artikelen in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ze zijn afgedrukt op de manier van de historische feuilletons van P.D. de Vos en stonden in het Gemeente-archief ook onder diens naam. De Vos publiceerde sinds 1939 niet meer in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ik vermoed dat de vier afleve ringen ontstonden door een interview van Hefting met M.J. Kosten, destijds hoofdredacteur. Leverdijk en Kadeweg Hefting gaat uit van de 14e eeuwse giftbrieven van graaf Willem III van Holland. Hoewel het er niet bij staat ont leent hij dat aan "Schouwen voor 1600" van mr. A.J.F. Fokker. In 1322, bevestigd in 1352 en 1355, geeft Willem aan Zierikzee "alle onse score ende uijtdicke, die wij leggende hebben aen Coelambacht bij Zeerixetusschen Mosselee ende Adelsoirde". Na Coelambacht in 1303 krijgt Zierikzee als ambachtsheer ook het recht van aanwas. Er waren nogal eens moeilijkheden met boeren van Kerkwerve die er hun schapen lieten weiden. In 1355 blijkt een deel van het schor bedijkt te zijn, in 1358 aangeduid als de "Nyen Polder, die gedykt is by noor den den poorte van Zieriksee en is geheeten den noorden Polre". Ook wordt in dezelfde oorkonde van 8 oktober 1358 gesproken van "den noerderen Nyewe lande bi Ziericzee op Batvelt". Hefting identificeerde deze laatste polder als Gooikens Nieuwland en hij lokaliseert de Noordpolder tus sen Gooikens Nieuwland en Zuider Nieuwland. Deze Noord polder was onbekend in de poldergeschiedenis van Schouwen- Duiveland! De verbinding tussen de Schouwse dijk aan de westzijde van Gooikens Nieuwland en de Meeldijk ten zuiden van Zierikzee (na 1953 afgegraven) is de Kadeweg en dat zou het stuk dijk zijn waartegen de Noordpolder bedijkt werd. De Leverdijk zou dus geen deel van de Schouwse dijk geweest zijn, hetgeen altijd gedacht is. Adelsoirde zou bij het tegenwoordige Sas gelegen hebben. Bij de aanleg van Gooikens Nieuwland in 1358 moet de Kadeweg als dijk geslecht zijn. Op de kaart van Van Deventer uit ca. 1550 is de geslechte dijk nog te zien. Kaaskenswater en de Ronde Weel Hierin gaat Hefting uit van een in 1575 verschanst terrein dat gelegen was tussen Leverdijk, Scheepstimmerdijk

Stad en lande | 1984 | | pagina 17