- 19 - Grachtweg en dat aan de noordzijde was afgesloten door een borstwering van 12 voet hoog (ca. 3,70 m)een zg. gordijn of courtinedat is een wal tussen twee bastions (dit ge bied komt overeen met de huidige wijk Malta in Zierikzee) Daarbuiten lag een "gordijngracht" van 5 roeden breed (ca. 18,6 m) tussen de Nobelpoort en de Leverdijk. De uitmonding van de haven van Zierikzee naar de Gouwe was ook aan de zuidzijde verschanst. Ook daar was een gor dijngracht tussen de Engelse kade en de voormalige Steen bakkerij hetgeen goed te zien is op de bekende gravure van het Spaanse beleg uit 1576. Op 3 oktober 1575 zet Jan de Tak de "Noortsluijs" (van de Noordpolderopen en aan het einde van de borstwering bij de Leverdijk wordt de dijk doorgestoken. Zo vormde zich het Kaaskenswaterdat dus zo gezien een verbrede en verdiepte gracht is en op die manier aan z'n merkwaardig langgerekte vorm komt. Het eerste gat noemde men "het sluijsgat", het tweede 't groote gat benoorden die kete" (de zoutketen langs de Gouwe)Na de capitulatie van Zie rikzee op 2 juli 1576 wil men tot herstel van de Lever dijk komen. Het lukt niet. In februari 1577 maakt men een kade van de Nobelpoort naar de Kadeweg en Leverdijk, maar in juni 1577 stormt het en volgt een doorbraak: de Ronde Weel ontstaat. Tien jaar later in 1587 is tenslotte pas alles hersteld. Wat de naam betreft, verwerpt Hefting de verklaring die uitgaat van uitbreiding door hoge vloed tijdens de kerst nacht van 1575. (Kerstnachtswater - Kerskenswater - Kars- kenswater - Kaaskenswater) Wel acht hij uitbreiding tij dens de springvloed eind 1576 mogelijk. De verklaring van het aldaar gezonken schip met kaas verwijst hij ook naar het rijk der fabelen Uitgaande van de oudste vermelding "Caadens Waater" uit 1625 acht Hefting het aannemelijk de naam te verklaren als "het water bij of langs de kade". Hij vermeldt o.a. de volgende aanduidingen: Kaadewater (1682), Caasjenswa- ter (1718) en Kaarskenswater (1751). Een enthousiast leerling van Hefting, M.J. Bij de Vaate heeft in zijn Zierikzeesche Nieuwsbode van 30 december 1976, op basis van het artikel uit 1942 dit verhaal ook nog eens samengevat. Ook heeft "een belangstellende" mid-

Stad en lande | 1984 | | pagina 19