- 22 - Kenmerken als het verloop in het profiel van de granulai- re samenstelling, het kalkgehaltehet humusgehaltede kleur, het vochtgehalte, de beworteling, het vóórkomen van afwijkende lagen zoals veen, zware klei, grof zand worden waargenomen en opgetekend. Bijna ieder profiel ver schilt van het andere. Door profielen die binnen bepaalde grenzen op elkaar lijken samen te voegen verkrijgt men kaartvlakkenMoet men een kaart maken van een grote schaal, b.v. 1:50.000, dan kunnen de profielen die bij el kaar tot een kaarteenheid zijn gevoegd nogal van elkaar verschillen. Bij een kleinere schaal zullen de tot een bodem- of kaarteenheid samengevoegde profielen veel meer op elkaar lijken. Als criteria voor deze groepering zijn factoren als de landbouwkundige eigenschappen en de geo logische of pedogenetische ontstaanswijze belangrijk. De op deze manier vervaardigde kaarten bleken veel inzicht te geven in betekenis van de verschillende gronden voor de land- en tuinbouw. Toen dan ook na het beëindigen van het oorlogsgeweld de Rijksdienst voor Landbouwherstelmet als inspecteur voor Zeeland ir. S. Herweyer, de opdracht kreeg de geïnundeerde gronden weer geschikt te maken voor de landbouw, besloot deze dienst een bodemkartering volgens het bovenbeschreven systeem voor de ondergelopen gebieden te laten maken. Hierdoor hoopte men een beter inzicht te krijgen in de aard van de gronden waarmee men te maken kreeg en daardoor een betere basis voor de te verrichten werkzaamheden zoals de snelheid van de ontzilting, het op nieuw inplanten van fruitbomen en wegbeplanting, aanleg van nieuwe wegen, een betere ontwatering, de omzetting van weiland in bouwland, evt. nieuwe verkavelingen enz. Er was toen nog geen organisatie die de opdracht voor een bodemkartering op zich kon nemen. De Wetenschappelijke afdeling van Landbouwherstel te Goes, hoofd ir. G. de Bakker, nam toen zelf de organisatie van deze bodemkarte ring op zich. In augustus 1945 werd de Stichting voor Bo demkartering te Wageningen opgericht en op 1 oktober 1946 was deze in staat, het werk van de bodemkartering van Landbouwherstel over te nemen. Deze stichting, Stiboka genoemd, is intussen een groot bodemkundig instituut ge worden. Mede door de opdrachten van de Zeeuwse karterin gen in 1944-45 (Tholen, Schouwen-DuivelandWalcheren en

Stad en lande | 1984 | | pagina 22