- 25 - Lande een excursie georganiseerd, waarbij de karterings- leider een aantal resultaten van de kartering op Schouwen- Duiveland demonstreerde (zie foto) Het gebruik van de bodemkaart Een bodemkaart kan gemaakt worden voor een specifiek doel, b.v. het vinden van gronden die geschikt zijn voor de fruitteelt. Het gaat dan meestal om een vrij klein opper vlak. De kaarten die grotere gebieden beslaan zijn echter over het algemeen meer bedoeld voor algemene informatie. Telkens zullen dergelijke kaarten ter hand worden genomen wanneer men in het betreffende gebied een opdracht heeft te vervullen die met de bodem te maken heeft. Voor Schou- wen-Duiveland noemen we enkele voorbeelden. Direct na de inundatie van 1944 werd een nieuw ontwaterings plan voor de polder Schouwen opgezet en uitgevoerd. De bodemkaart werd door de Cultuurtechnische Dienst te Utrecht als hulpmiddel hierbij gebruikt. Ook deed de kaart in deze tijd dienst voor het aanpassen van de nieuwe openbare be plantingen aan het natuurlijke landschap van Schouwen-Dui- veland en het bepalen van de beplantingsgrenzen in verband met de zilte ondergrond. Na de stormramp van 1953 werd door de Stiboka aan verschillende Diensten van Zeeland die met het herstel te maken hadden, de gedetailleerde bo demkaar ten met de bijbehorende rapporten gezonden, alsmede een rapport over de bodemgesteldheid i.v.m. de fruitteelt in het duinzandgebied van Schouwen. Op grond van de bodem- kaarten werd op Schouwen-Duiveland het verband aangetoond tussen de bodemgesteldheid en het voorkomen van dijkdoor braken. Doordat de donker gekleurde "oude cultuurgronden" een aparte onderscheiding kregen op de gedetailleerde bo demkaart zijn de archeoloog en de historicus op een spoor gezet. De vele scherven uit de Romeinse en de Karolingi sche tijd die tijdens de karteringswerkzaamheden op en ook in de grond werden gevonden en voor de wordingsgeschie denis van veel belang zijn, werden toendertijd door de heer dr. F.J. van Feen uit Middelburg gedetermineerd. De wordingsgeschiedenis van de gekarteerde gronden komt in kaart en rapport duidelijk naar voren omdat deze juist de basis voor de methode van de toegepaste geologisch-land-

Stad en lande | 1984 | | pagina 25