- 26 - schappelijke kartering vormt. Nog onlangs konden door een hernieuwde studie van de bodemkaart door schrijver dezes de oudste dammen en dijken op Schouwen nader worden getra ceerd. Eveneens niet lang geleden werd de gedetailleerde bodemkaart van Schouwen opgevraagd door het Instituut voor Cultuurtechniek en waterhuishouding om vast te stellen hoeveel zoet water de gronden van dit gebied kunnen vast houden, zulks i.v.m. de kwestie van een zoet of een zout GrevelingenmeerIn de studie "Verkenningen van maatschap pelijke achtergronden en landschapsveranderingen op Schou- wen-Duiveland"uitgevoerd in opdracht van de Rijks Pla nologische Dienst door het Rijksinstituut voor onderzoek in de Bos- en Landschapsbouw te Wageningen 1979 werd o.a. gebruik gemaakt van de gegevens van de bodemkaart en het rapport. Er was in deze studie zelfs opgenomen een in kleur uitgevoerde vereenvoudigde versie van de bodemkaart 1:50.000, een in zwart-wit weergegeven kaart van alle kre ken en, op grond van de bij de kartering gemaakte notities over de moernering, ook een "moerneringskaart"De gege vens van de bodemkartering van Schouwen-Duiveland werden ook gebruikt voor het samenstellen van andere kaarten zo als de Nebokaart van Nederland 1:200.000, de systematische bodemkaart van Nederland 1:50.000, de Geologische kaart van Schouwen 1:50.000 1970 en de Geomorfologische kaart van Nederland 1:50.000 1977. Bovenstaande geeft een beeld van de wijze, waarop de kaart van Schouwen-Duiveland is gebruikt. Ongetwijfeld zal hij nog voor veel meer doeleinden benut zijn dan aan de au teur bekend is. De kartering van ons gebied is uit landschapshistorisch oogpunt wel bijzonder waardevol. Door de herverkaveling zijn immers bijna alle overblijfselen van de vroegere land schappen weggevaagd. De bodemkaart geeft echter nog de toestand van vóór 1953 weer. Een veelzijdig gebruikt wordt er dus gemaakt van de bodem kaart door historici, landbouwkundigen, archeologen, pla nologen, milieudeskundigen enz. Het is daarom te betreuren dat de semi-gedetailleerde kaart 1:10.000 zo slecht be schikbaar is. Het streven van Stad en Lande om daar veran dering in aan te brengen, verdient daarom alle waardering. S.F. Kuipers.

Stad en lande | 1984 | | pagina 26