- 36 - EXCURSIE 26 MEI 1984 NAAR AARDENBURG EN DAMME Aardenburg bestond al in de Romeinse tijd, toen hier een versterking met stenen muren lag. Resten daarvan zijn rond de St. Baafskerk niet lang geleden opgegraven. Daar vóór was er zeker al sinds 5500 v. Chr. bewoning door jagers en vissers, die stenen werktuigen gebruikten. Het lag aan de rand van de wat hoger gelegen zandige gron den van het tertiair in België, zoals ook met Brugge het geval was. Het was omgeven door geulen en moerassig ge bied waar tweemaal daags de zee in en uit stroomde. De grootste geul was, naast de latere Westerscheldehet Zwin, met allerlei vertakkingen die diep het land in lie pen. Geleidelijk zijn deze later afgedamd ter bescherming van de er achter liggende gronden. Zo is ook Damme ont staan toen de Zwin-geul die naar Brugge liep verzandde. Aardenburg was aan de westkant, thans nog Kaai en Haven geheten, met het Zwin verbonden. In 1813 is de haven ge sloten. Hier staat ook de Water- of Westpoort, thans in restauratie, aan het einde van de Weststraat. Deze loopt naar het huidige museum. Er is een aantal heel mooie ge vels, o.a. die van het "weeshuis". Ook de R.K. kerk is bijzonder, met "O.L.V. met de inktpot" in de gevel. Het zicht op de slanke St. Baafstoren verderop is erg fraai. De windwijzer is een mooie koopvaarder, symbool van de relatie met de Duitse en Londense Hanze in de mid deleeuwen. De kerk zelf is groot: 65 m lang en ca. 25 m breed en hoog, geheel vrijstaand, gesticht in 959 door de monniken van de St. Baafs abdij in Gent. Het thans bestaande oudste deel uit ongeveer 1225 met zijbeuken en dwarspand is het enige voorbeeld in ons land van zuivere Schelde-gotiekDit is o.a. aan het driedelige westven ster, de doorlopende triforiumgalerij en aan details van profilering en kapitelen te zien. Het koor is driebeukig, eind 14e eeuws, met 17e eeuwse toevoegingen. Ook de torenbekroning is 17e eeuws (1625). In het koor zijn bij de restauratie na de zware oorlogs beschadigingen van 1944 de funderingen van het oude koor opgegraven. Ook is een reeks grafkelders gevonden uit de periode 1300-1500 met kleurrijke beschilderingen, waarin allerlei soorten kruisen en niet goed te verklaren sym-

Stad en lande | 1984 | | pagina 36