- 37 - bolen voorkomen. Een aantal staat in de kerk opgesteld. In het museum (waarvan de gevel nodig onderhoud vraagt) is een boeiende verzameling opgegraven voorwerpen te zien uit de steentijd, de Romeinse tijd en de Middeleeuwen. O.a. is er een "hurkgraf" en veel aardewerk. Aardenburg wordt in 966 voor het eerst vermeld, als Roden- burgh, genoemd naar een waterloop Rodana (dus "burg aan de Rodana"). In de 12e eeuw is dit via Redenburg - Erdenburg de huidi ge naam geworden. Wat later werden wallen met grachten gegraven, met vier poorten w.o. de West-(Haven)poort Prins Maurits die in 1604, Aardenburg bezette, liet rond het westelijke stadsdeel een nieuwe kleinere omwalling leggen. De welvaart was immers achteruit gegaan. Buiten de wallen werd toen o.a. ook de nog bestaande El- derschans aangelegd, waarin het doopsgezinde v. Eeghenhuis (vormingscentrum) Damme dateert al van rond 1120 toen Brugge ter plaatse een spuisluis ("Speye") liet bouwen. De zeeschepen wer den op kleinere vaartuigen overgeladen die onder de Speye (met hefdeuren) doorkonden. In 1180 kreeg Damme stadsrechten, terwijl het na de ver woesting door franse troepen in 1213 werd opgebouwd, met grachten en poorten. Er ontstond grote bloei en het werd wellicht de grootste haven van het toenmalige Europa. Brugge, met wel 100.000 inwoners toen, was een wereld handelscentrum. Damme is klein: een markt met na de oorlog gerestaureerd gotisch stadhuis, een standbeeld van Jacob van Maerlant (de aldaar in 1235 geboren schrijver)enkele fraaie ou de gevels, en een straat naar de grote Onze-Lieve-Vrouwe- kerk met hoge stompe toren. Aan deze Kerkstraat ligt het Sint-Janshospitaal met een interessant museum. Er zijn ook nog enkele kazematten en grachten te zien die de Spanjaarden in 1616 aanlegden als verdediging tegen de Noordelijke Nederlanden. Sindsdien had het slechts betekenis als garnizoenstad. Dichtbij Brugge gelegen heeft het thans vooral recrea tieve betekenis.

Stad en lande | 1984 | | pagina 37