- 57 - Na 1572 heeft het platteland veel te lijden gehad van de Spaanse troepen. Op 6 april van dat jaar ging Vlissingen over naar de Prins. Middelburg bleef Rooms Katholiek. Het platteland zat daar tussen in. Middelburg klaagde bij Alva, dat er geen brandstof was. Alva wilde wel helpen, maar raadde Middelburg aan, om uitvallen te doen in de richting Zuid-Beveland. De plattelandsbevolking vluchtte weg, o.a. naar de steden. Toen in 1574 Middelburg kapi- tuleerde, was op Walcheren vrijwel geen kerk meer onbe schadigd. Zuid-Beveland is tot 1577 trouw gebleven aan de centrale regering. De zuidkust bevond zich in de frontlinie. Vele parochies werden daar dan ook vernield. Verder van de kust af vielen de beschadigingen nogal mee. Ook op Tholen is veel strijd gevoerd, vooral bij het be leg van Bergen op Zoom in 1588. Dorpen als Oud-Vossemeer Schakerlo en Poortvliet werden het slachtoffer. Op Schouwen-Duiveland werd, vooral tijdens het beleg van Zierikzee in 1575 en in de periode daarna, veel schade aangericht, vooral in Kerkwerve, Serooskerke, Ellemeet en het klooster Bethlehem bij Eikerzee. Ook werden er dijken doorgestoken. Alleen de hoger gele gen kernen bleven droog. Na de oorlogshandelingen kon men drie dingen doen: 1. Beschadigde kerken herbouwen of restaureren, bijv. Dreischor, ZonnemaireNieuwerkerk en Noordgouwe. Problemen waren er wel, vooral financiële. Om aan geld te komen legde men heffingen op, zoals op sterke drank en begrafenissen. Ook werden er kerkgoederen verkocht. Zo werden de ker kelijke bezittingen te Rengerskerke op Schouwen afge stoten. Van de opbrengst werden andere kerken geres taureerd. Een voorbeeld is ook de verkoop van het bezit van de kerk te Westenschouwen ten behoeve van de kerk te Haamstede. Voorwaarde was wel dat Haamstede zou blij ven zorgen voor het onderhoud van de toren op Westen- schouwen Soms werd de kerk hersteld door een ambachtsheer, bijv.

Stad en lande | 1984 | | pagina 17