- 61 - Een drietal gidsen had ons opgewacht voor de belangrijk ste bezienswaardigheden: het stadhuis, het Sint-Janshos- pitaal en de Onze Lieve Vrouwe-kerk Om met de laatste te beginnen: deze met "flieren" be groeide kerk imponeerde door zijn fraaie ongeveer vier kante ruimte, een driebeukige hallenkerk, ongeveer als die van Brouwershaven. De wanden zijn van schoon metselwerk, met houten kappen waaronder sleutelstukken met uitgesneden apostelbeelden. Hoge ramen die overvloedig licht binnenlaten en slanke zuilen In het stadhuis bezichtigden we de vierschaar. De zaal had onder de zware eiken zolderbalken nog de authentieke sleutelstukken uit de 15e eeuw. Er waren behalve bijbelse ook enkele minder stichtelijke voorstellingen duidelijk op te zien. Onder de vierschaar de hallen van het stadhuis. Hier wer den de koopwaren tijdelijk opgeslagen die aangevoerd wa ren via een zijtak van het Zwin. Het St-Janshospitaal is nu een museum en verraste ons door de mooie doorkijk in de gang met kunstvoorwerpen. Deze waren glimmend schoon en in de loop van eeuwen in Damme verzameld. Er waren oude dokumenten van 1306 af, o.a. een loden pauselijk zegel. Boven de ingangsdeur een St. Anna te drieën, de H. Maagd, het Kind en de H. Anna. Een beeld van Margaretha op een draak, uitgehuwelijkt door haar vader aan een niet-Christen en volgens de le gende door de draak verlost. Het bezit van dit beeld zou bij een geboorte een gemakkelijke verlossing bewerk stelligen. Een bijzondere Delfts-blauwe vaas was er, kantwerk, majolica, kerkelijk- en huishoudelijk tin, enz. Ofschoon ook Aardenburg vroeger al eens doel van een ex cursie was geweest is een bezoek aan deze voormalige Ro meinse legioenstad altijd de moeite waard. In twee groepen werd s morgens een bezoek gebracht aan het museum en de Sint-Baafskerk De kerk is beroemd om zijn beschilderde grafkelders, na 1949 blootgelegd. Een tiental staat thans in de ruime kerk tentoongesteld. Aan het hoofdeind van elke stenen kist was Christus afgebeeld, aan het voeteneind Maria.

Stad en lande | 1984 | | pagina 21