- 62 - Aan de zijkanten staan verschillende symbolen geschil derd, veel kruisen, als het Griekse- en het Malthezer kruis, het leliekruis, de rechts- of linksdraaiende swastika, het rad van Catharina en diverse runentekens, alle uit de 14e en 15e eeuw en veelal onverklaard. Fraai zijn de heldere kleuren overgebleven, het geel van oker, blauw van wier en rood van meekrap. Een enkele maal is zelfs "bloed" van rode bladluizen gebruikt. Ramen van de romaanse, in 959 gestichte kerk zijn nog overgebleven In de bloeitijd van Aardenburg in de 13e eeuw, samenval lend met die van Brugge, is de kerk verbouwd in Schelde- gotiek. Ruim een eeuw later is de kerk opnieuw vergroot tot een thans imponerend geheel. Prachtig is ook de rijk bewerkte preekstoel met vier engelen erboven die in de vier windstreken het Woord uitdragen. Het museum bevat ter plaatse gevonden vuurstenen werk tuigen. De Romeinen bouwden er een castellum dat eerst in 1955 is ontdekt. Voordien opgegraven Romeinse vonds ten werden toegeschreven aan reizende handelaren. De meeste opgegraven voorwerpen zijn naar het museum in Middelburg verhuisd. Ook de Noormannen bleken al vroeg in Aardenburg te zijn geweest. Er is een "graf" van een Viking van omstreeks het jaar 450 in het museum. Hij kreeg een gat in zijn schedel geslagen en is in hurkhouding zoals een foetus begraven, in afwachting van veronderstelde wedergeboorte. Er is verder veel aardewerk te zien, Keltisch en Romeins, maar ook uit latere eeuwen, o.a. huwelijksborden. Het museum is zeker de moeite waard nog eens rustig te bezoeken, want het tijdschema was aan de krappe kant. Immers ook de maaltijd moest tot zijn recht komen. Deze was "op z'n Bourgondisch", met boerentaart toe en uit stekend toebereid. Daar kon op geteerd worden tot de wat verlate koffie in Damme. Op de terugreis kon nog wat tijd worden ingelopen, zodat om half acht de beide bussen weer op het Kraanplein te rugkeerden

Stad en lande | 1984 | | pagina 22