- 65 - DE KRABBENDIJKE EN DE PADDULVE IN BROUWERSHAVEN In de "Kroniek van het Land van de Zeemeermin" 1983 is op genomen een Brouwse jeugdherinnering uit de jaren 1920- 1924 van "Bêênekluver" ofwel de heer J.G. Jonker. In de kanttekeningen die de heer dr. A. de Vin hierbij plaatst komt o.a. de straatnaam Krabbendijke ter sprake. Hij merkt op dat straatnamen officieel steeds in de onderwerpsvorm bekend zijn, tenzij er een voorzetsel voor staat. De "e" op het eind van deze straatnaam is daarom ongewoon. Wel kennen we ook de aardrijkskundige namen Krabbendijke in Zuid Beveland, Duivendijke en Oudendijke op Schouwen en de vroegere Zuiddijkepoort in Brouwershaven, maar hier kunnen we zeker denken aan een oude naamvalsvorm in de trant van "de poort ten Zuiddijke". het dorp aan resp. de Duivendijk, de Oudendijk, de Krabbendijk. Bij de Brouwse straatnaam Krabbendijke kan deze verklaring bezwaarlijk opgaan, aldus de heer De Vin. Naar mijn mening is dit toch wel mogelijk en zelfs waar schijnlijk. Leest men de jeugdherinnering goed, dan valt op dat de schrijver met "Krabbendijke" de stadswal bij de molen "de Haan" bedoelt en niet de weg langs deze wal. "Daer ejje bevobbelt padjesliere op de Krabbendijke...." Je aelde mit z'n aolen twee klompen waeter uut de dulve achter d'n diek"... "Je suusde nae benee mit un vaert tot an d'aore kant van de wegt, die onder an d'n diek liep. Die wegt liep langs de mole van V.D. Amer nae de Molen straat." Niet de weg wordt hier Krabbendijke genoemd, maar de dijkv Later is blijkbaar de vroegere naam van de dijk op de weg overgegaan. Hier dus ook een oude naamvalsvorm, "de weg aan de Krabbendijk" ofwel "Krabbendijke". Op één van de oude prentbriefkaarten staan dijk en weg afgebeeld. Hiermee is dan tevens verklaard waarom een straat die niet over een dijk loopt, zelfs door een extra laag gedeelte van Brouwershaven, met "dijk" werd aangegeven. Een andere vraag is wat de betekenis van Krabbendijke is. Volgens het Woordenboek der Zeeuwse dialecten is een krab- bendiekje een aarden walletje tussen twee eigendommen. De situatie van de straat in Brouwershaven is echter niet zo danig dat we met deze betekenis uit de weg kunnen. Wel ko men we verder bij de raadpleging van de notulen van de

Stad en lande | 1984 | | pagina 25