- 68 - Deze kaarten stammen uit dezelfde tijd als de herinnerin gen van de heer Jonker. Op de kadasterkaart van Brouwers haven uit de Franse tijd lijkt het alsof deze sloot vroe ger nog doorgelopen heeft tot de Nieuwstraat. De functie van deze sloot is duidelijk. Het gebied rond de Nieuwstad ligt laag en is ingesloten door de hoger gelegen Haven Noordzijde, nu Markt, de Molen(dijk)straat en de Noorddijk- straat. Bij hevige regenval stroomt ook nu nog veel water naar het midden van de Nieuwstraat en geeft daar, ondanks de riolering, dan wateroverlast. Waarschijnlijk het enige huis in Brouw, waar zo nu en dan nog vloedplanken in de deuropening geplaatst worden, is hier gelegen, nl. bij de familie Leen Bos. In verschillende huizen in deze omgeving staat hier vaak water onder de vloer. Hoe de naam "Paddulve" is ontstaan, is niet bekend. Het lijkt niet waarschijnlijk dat men in Brouw een sloot naar de diersoort "pad" heeft genoemd. Eerder zal men moeten denken aan een pad in de zin van weggetje. Oudere inwoners van Brouw herinneren zich, dat op verschillende plaatsen over of in deze Paddulve bruggetjes of dammetjes lagen met daarachter paadjes naar de achterliggende volkstuinen en percelen land. Op de kadasterkaart zijn deze percelen goed zichtbaar. Ook kan men denken aan een pad, dat de scherpe bocht in de nieuwe uitbreiding van Brouw, de Nieuwstad, verbond met de molen en de Molenstraat. Dit pad liep dus langs genoemde dulveEen eerdere stadsuitbreiding was de Nieuwstraat. Deze staat reeds op de kaart van Van Deventer uit de zestiende eeuw aangegeven evenals de straat "het Bagijntje", genoemd naar een huis van religieuzen dat hier moet hebben gestaan. Tenslotte nog een bijzonderheid bij de Paddulve. Op een smalle strook tussen het pad of de weg langs de Krabben- dijk en de Paddulve hebben een aantal zeer kleine huisjes gestaan. Op één van de prentbriefkaarten staat een derge lijk huisje afgebeeld. Na 1953 is het laatste afgebroken. Veel ruimte was er niet tussen weg en sloot. Het lijkt alsof men deze huisjes gebouwd heeft op een strook over geschoten grond, zoals dat bij dijkhuisjes ook vaak het geval is. S.F. Kuipers.

Stad en lande | 1984 | | pagina 28