- 49 - Een tiental oorkonden kon worden toegekend voor goed ge slaagde restauraties, renovaties en nieuwbouw. Die zijn niet alleen in het belang van de schoonheid van Schouwen- Duiveland, die de vereniging volgens de statuten tot doel heeft, maar ook voor de tweede doelstelling: het bevor deren van de kennis van Schouwen-Duiveland en de studie van de levensomstandigheden van degenen die het bewonen en bewoond hebben. Dit blijkt immers o.a. bij restaura ties. We kunnen dan leren hoe de mensen vroeger leefden: in deze ridderzaal met z'n dikke muren, kleine vensters, lichtkronen met kaarsen en grote schouw. Maar er waren later ook de kleine arbeiderswoningen als in de Ravestraat in Zierikzeemet voorheen de zolder onder het pannendak als slaapplaats voor de hele familie. In tegenstelling daarmee de prachtige rijk versierde herenhuizen aan de Oude Haven en het Havenpark. Zie ook het oude winkeltje van bakker v.d. Linde in de Sint Domusstraat. Helaas kon het interieur bij de reno vatie niet gehandhaafd blijven. Zie het pakhuis aan de Nieuwe Haven, met de opslagruimten achter de openslaande deuren op de verdiepingen onder de hijsbalk. Zie het oude werkplaatsje in het Korte Groendal, annex pakhuis, met de brede deur Te zien is ook de zuinigheid, als spiegel van de tijd, waarmee bijv. het metselwerk van de gevel van het pakhuis Nieuwe Haven bij de poort hersteld werd in vroeger tij den: diverse steensoorten dooréén, opgelapt zoals vroeger de schoenen. Dat alles is zo menselijk. Nu zien we grote glas- en be- tonvlakken en grote bouwkranen. Het doel van de oorkonden omschreef hij als erkentelijk heid voor degenen die met liefde, maar ook met opoffe ringen, hetzij in geld, ondanks subsidies soms aanzien lijke bedragen, hetzij in eigen arbeid, of ten koste van extra tijd, restauraties hebben verricht die als voor beeld kunnen gelden voor anderen. Dit dan hopelijk ter navolging Kunstig ambachtelijk werk aan het tot woonhuis verbouwde pakhuis -Korte Groendal 12. Foto: J. Berrevoets jr.

Stad en lande | 1984 | | pagina 9