-82- Aantal De vele kasteelbergen die er omstreeks 1400 waren duiden op een groot aantal ambachtsheren, die ze lieten bouwen. Het Zeeuwse ambacht was splitsbaar, alle zonen erfden ge lijk. Zodoende kwamen er steeds meer, waardoor het aan zien van de ambachtsheren wel wat minder werd. Grote heren konden ambachten kopen, werden machtiger, gingen soms el ders wonen. Bijv. de families Van Borsele, Van Renesse en Van Haamstede. Op Schouwen waren bij Noordwelle, Eikerzee en Kerkwerve elk drie bergen, bij Nieuwerkerk (D.) niet minder dan acht. De Man (arts te Middelburg) inventariseerde er rond honderd jaar geleden 22 stuks op Schouwen en 10 op Duive- land. Niet zeker is of hij ook molenbergen meetelde. In 1290 werd in een keur van Floris V vastgelegd dat de ambachten (ter beperking) voortaan zouden vererven volgens het eerstgeboorterecht en dus onverdeeld zouden blijven) Veel heeft dit niet uitgehaald. Het verval van de kasteelbergen kwam voort uit de militai re betekenis. Die werd kleiner en alleen van locaal belang. Naderhand bleken ze in de oorlog niet efficient. Vervielen de bergen door gebrek aan opvolger aan de graaf, dan kon deze ze met het omringende land verpachten. Later werden ze door de ambachtsheren ook wel gebruikt om er molens op te plaatsen. Ligging. Vaak liggen de bergen dicht bij dorpskernen. Volgens Ver- vloet zou dit er op wijzen dat de kasteelheer een eigen kapel bij z'n berg bouwde. Later zou daar dan een dorp rond ontstaan zijn. Dit kan toch niet juist zijn, omdat de afstand meestal wel enkele honderden meters bedroeg. Ook zijn veel kerken eerder, in de 12e eeuw al gebouwd. Voor Looperskapelle kan deze theorie wel opgaan, waar het geslacht Looper de nabij gelegen burcht bewoonde. Kerk werve betekent niet anders dan kerk op een berg of werf. Het kasteel te Werve lag 1 km oostelijker, in de nabij heid van een vroegere berg in het "Burghbevang"De naam Burgh bij Haamstede heeft overigens niets met onze ber-

Stad en lande | 1985 | | pagina 10