-87- het verlenen van zo'n recht werd de plaats als het ware uitgetild boven de rechtspraak, die gold voor het platte land. Door deze handeling verkreeg de plaats zijn status als stad. Helaas zijn de bestudeerde oorkonden in originele vorm niet meer voorhanden. De stadsrechten van Domburg en dat van Middelburg van 1254 zijn verloren gegaan in 1940 bij het bombardement van de Zeeuwse hoofdstad door de Duit sers. Wel bleven foto's bewaard. Van de overige steden, waaronder Zierikzee, zijn de originele oorkonden reeds veel eerder verloren gegaan. Het oudste stadsrecht is verleend aan Middelburg (1217) en later vernieuwd en uitgebreid (1254). Daarna volgen Westkapelle en Domburg (beiden in 1223), Zierikzee (1248), Vlissingen (1315) en Reimerswaal (1380). Kruisheer heeft nauwkeurig de tekstuele relaties van de stadsrechten in hun nederlandse en latijnse vorm vergele ken. Aan de hand daarvan kon hij het ontstaan en de ont wikkeling van de oorkonden en hun beoordeling per oorkon de nagaan. Bepalen we ons nu tot de konklusies, die dr. Kruisheer kon trekken ten aanzien van het Zierikzeese stadsrecht van 1248. Volgens de inleiding van de oorkonde betreft het stadsrecht de vernieuwing van een keur, die de oor- konder zelf en zijn voorvaders aan de burgers van Zierik zee hadden verleend. Volgens Kruisheer mag die uitspraak letterlijk worden opgevat. Dit impliceert dat de oudste van die eerdere verleningen op zijn laatst kan zijn ge schied door de grootvader van Willem II: graaf Willem I, tijdens diens bestuursperiode van 1203 tot 1222. De inhoud van de bepalingen van het Zierikzeese stads recht stemt voor een belangrijk deel overeen met de Mid delburgse keur van 1217. Kruisheer konkludeert dan ook dat het inderdaad graaf Willem I is geweest, die het eerste en oudste stadsrecht aan Zierikzee moet hebben verleend. Nader wordt ingegaan op de datering van die niet meer voorhanden zijnde oudste keur. De keur moet zijn verleend in 1217 en wel voor 29 mei. Op die dag ver trok de graaf ter kruistocht. Of de keur werd verleend

Stad en lande | 1985 | | pagina 15