-89- De heer Kruisheer attendeert op een mededeling van Jan Reigersberg in diens Kroniek van Zeeland. Deze schrijft dat de stadskeuren van Middelburg en Zierikzee zouden da teren uit de regeringsperiode van Graaf Floris III (1157 - 1190). Ook dr. J.J. Westendorp Boerma heeft in zijn "Zie rikzee vroeger en nu" reeds de aandacht gevestigd op de ze mededeling van Reigersberg. Volgens Kruisheer behoeft deze datering niet in strijd te zijn met zijn eerdere konklusies. Het zou, in dat geval, gaan om een nog ouder stadsrecht. Bewijzen, waarmee de bewering van Reigersberg gestaafd zou kunnen worden, zijn er overigens niet. Het zou hier niet alleen een oudere optekening kunnen betreffen, maar evenzeer een niet schriftelijk vastgelegde reeks van rechtsregels. Vermoedelijk is het Zierikzeese stadsrecht alleen in het nederlands uitgevaardigd. Van een latijnse variant ont breekt elk spoor. Het feit, dat de datering voor een deel in het latijn is gesteld, kan in dat verband buiten be schouwing worden gelaten. In de begintijd van de toepas sing van het nederlands in oorkonden werd de datering wel meer in het latijn gesteld. Op grond hiervan meent dr Kruisheer te mogen stellen, dat het stadsrecht van 1248 in het nederlands werd uitgevaardigd. De redaktie van de keur van 1248 is het werk geweest van de burgers van Zierikzee. Op onderdelen is invloed merk baar uit de omgeving van Rooms-koning Willem II. Uitvoerig gaat dr. Kruisheer in op de tekst van het stadsrecht, waarbij het Middelburgse exemplaar van 1217 het voorbeeld is geweest voor de samenstellers. Een aantal artikelen zijn duidelijke uitbreidingen, die in 1248 zijn ingevoegd. Zoals reeds hiervoor werd opgemerkt is de originele oor konde van 1248 verloren gegaan. Van deze en andere be langrijke stukken werden echter vele afschriften vervaar digd. Ook in het stadsarchief van Zierikzee bevinden zich dergelijke afschriften, die in de regel werden geraad pleegd in plaats van het origineel. Die originelen waren zorgvuldig en brandvrij opgeborgen. Uit praktisch oogpunt was het daarom eenvoudiger een register te raadplegen waarin de originele oorkonden waren afgeschreven.

Stad en lande | 1985 | | pagina 17