-100- Het pand Havenplein 18 is een fraai voorbeeld van de 19e eeuwse bouwstijl, in dit geval uit het laatste kwart. Een periode die thans terecht een herwaardering ondergaat. Het pand kan bogen op een rijke historie. Eén van de oudst bekende inwoners is de slager Thomas Rochusse de Groot. Hij kocht het huis in 1596. In die tijd vormde het één ge heel met het ernaast gelegen pand Havenplein 16. In 1670 werd de bekende chirurgijn Job Bastaert eigenaar. Zijn nazaten bleven er wonen tot in de eerste helft van de 18e eeuw. In het begin van de vorige eeuw werd het pand bewoond door de reder Willem Cannenburg. Diens dochter verkocht het in 1838 aan de metselaar Jacobus Lammers. Rond de eeuwwisseling werd het een kapperszaak. De uit Dordrecht afkomstige "coiffeur" Rombouts hanteerde er scheerkwast en schaar. Later werd Blom er "barbier en haarsnijder". Onlangs was het juist 50 jaar geleden dat de heer Murk de kapperszaak overnam en voortzette. Sedert enkele jaren is er nu het Antiquariaat Borsboom in gevestigd. Noordstraat 12 te Haamstede "Deze oude burgemeesterswoning is fraai gerestaureerd en een aanwinst voor Haamstede te noemen. De gevel is in de oorspronkelijke stijl, met de deur in het midden, hersteld. Dit is met veel ambachtelijk vak manschap gebeurd, en praktisch onzichtbaar. Hiervoor heeft de commissie veel lof! Van het inwendige hebben de bewoners naar eigen smaak een mooi geheel gemaakt, waar de zolderbalken in het zicht zijn en een deel van de gang bij het geven van de nieuwe bestemming is gespaard. Op de nok is de oorspronkelijke pyron van natuursteen weer geplaatst. De hardstenen stoep is naar oude foto's gerestaureerd, compleet met gesmede krulhekken. De eigenaar heeft zich veel moeite getroost de woning het originele aanzien terug te geven. De Noordstraat heeft een stijlvol voorbeeld van 19e eeuwse particuliere bouw kunst verkregen".

Stad en lande | 1985 | | pagina 34