-104- Beddeweeg 13 Zierikzee "Dit betreft renovatie van een kleinschalig pand met een uitbreiding die er dermate mee in harmonie is, dat het ge heel goed past op die plaats in Zierikzee. Het is een grote verdienste dat de eigenaar dit in die om geving aandurfde, waarbij bovendien koncessies zijn ge daan aan de te verkrijgen ruimten boven. Deze zijn klein en aldus ondergeschikt gemaakt aan de bouwmassa. Dit ver dient bewondering. De omgeving, waarin bijv. het grote telefoonkantoor domi neert, heeft met deze kleine woning een tegenwicht gekre gen, waardoor het geheel aldaar is opgehaald". Het pand Beddeweeg 13 is één van de arbeidershuisjes zo als er in Zierikzee zo vele zijn gebouwd. Tot in het derde kwart van de vorige eeuw behoorden de bewoners tot de arbeiderskategorieDe gezinnen wisselden elkaar snel af. In 1812 kwam er de uit België afkomstige 33-jarige arbei der Pieter Verplanke wonen. Hij was getrouwd met de Bruse Willemina van Zon, 23 jaar oud. Van de overige bewoners noemen we slechts de arbeider Kornelis Willem de Bruijne, afkomstig uit Nieuwerkerk. Zijn vrouw was namelijk Maria Cornelia van Doezelaar, en die naam komen we onder de latere bewoners nog eens te gen. (N.B. De oorkonde is toegekend aan het echtpaar Coo- mans-Van Doezelaar) Rond 1920 werd het pand betrokken door de groentehande laar K. Jonker, geboortig van Serooskerke. Maar ook die naam is alleen nog bekend bij de oudere Zierikzeeënaars Molstraat hoek Weststraat Dreischor "De Kommissie vond het van belang dat, naast de gerestau reerde woning met schuur nabij de rand van de nieuwe rijtjeswoningen, ook een volledig nieuwe schuur op deze hoek gebouwd werd. Deze is geheel aangepast aan de oude bebouwing in Dreischor, terwijl er toch een nieuwe be stemming van magazijn en werkplaats aan is gegeven. De ruimtelijke struktuur van het dorp is er mee gebaat.

Stad en lande | 1985 | | pagina 38